Císařovna Alžběta Rakouská 1837 - 1898

28. července 2009 v 18:48 | Lisi |  Knihy
s podtitulem Osud jedné ženy v okovech císařského dvora.
Autorkou je Renate Hofbauer, do češtiny přeložily Marcela Kršková a Libuše Wagnerová.

Tato knížka je k dostání v "Sisi shopu" ve vídeňském Hofburgu. Kdo jednou navštívil jeden z mnoha obchodů v Hofburgu nebo Schoenbrunnu, ten si jistě vzpomene na přehršel knižních titulů o Habsburcích a hlavně o Sisi. Jejich jediný nedostatek je, že jsou v němčině, angličtině, francouzštině,... Člověk může umět jakkoliv skvěle tyto jazyky, přesto je nejradši, když si může cokoliv přečíst ve své mateřštině.

Zde zmiňovaná publikace je jedna z mála (téměř jediná) k dostání v češtině. Hned musím uvést, že se nejedná o klasické biografie (např. Hamannová), které si můžeme koupit doma v jakémkoliv knihkupectví. Hned na přebalu knihy se píše, že se jedná o dokument se 130 vyobrazeními.

Právě fotografie nejen Alžběty tvoří hlavní část díla, jenž se člení vždy na levé straně krátké povídání a na pravé obrázky. Text je pouze doprovod k obrazovým materiálům, je psaný velmi dobrou češtinou. Zde bych měla pouze jedinou výtku k překladu.

Známá zkratka c. a k. - císařsko - královský je ve všech českých publikací uvedena jak jsem ji napsala. V této knížce stojí jako k. u. k. - od slov Kaiser, und a König. Rozšíří to obzory, ale narušuje zvyk.

Obrazů tu můžete nalézt jednodušše mnoho. Tři Winterhalterovy snad nikde nesmí chybět, Sisi na koni, při různých příležitostech. Dojemný je detail z jednoho obrazu, kde má na sobě náramek s podobiznou své první dcery - v době vzniku obrazu již bohužel dávnou po smrti.

Za velmi zajímavý považuji účet z hotelu Beau Rivage, vystavený na hraběnku Hohenebs dne 10. září 1898...


Co říct na závěr? Jelikož v knize nejsou pouze známé Alžbětiny fotografie, považuji publikaci za přínosnou nejen pro zaujaté obdivovatele, ale i pro běžného člověka, který si rád prohlédne vyobrazení kdysi nepříliš obdivované a populární ženy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Romy Romy | 31. srpna 2011 v 19:46 | Reagovat

Tuhle knížku jsem si nedávno koupila také a je velmi pěkně udělaná a navíc se v ní dobře vyzná i laik.

2 Lisi Lisi | 19. září 2011 v 13:57 | Reagovat

[1]: Mě zaujala na první pohled, nejvíce snad těmi fotografiemi, které jsem zatím jinde neviděla.

3 Vilém Vilém | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 14:19 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama