Princ Konstantin Bavorský

17. srpna 2009 v 15:58 | Lisi |  Wittelsbachové
Dne 15. srpna 1920 se v mnichovských vyšších kruzích narodil malý chlapec, jehož jména i s tituly zněla Konstantin Leopold Ludwig Adalbert Georg Thadeus Josef Petrus Johannes Antonius Franz von Assisi Assumption et omnes sancti Prinz von Bayern. Jakby taky ne, když otcem dítěte byl doktor filozofie princ Adalbert Bavorský, historik a německý velvyslanec ve Španělsku. Matkou se stala hraběnka Augusta von Seefried auf Buttenheim, dcera bavorské princezny Alžběty a hraběte Otta von Seefried auf Buttenheim.
Malý bavorský princ měl vznešené příbuzenstvo, přes svou matku byl prapravnukem Františka Josefa I. (Konstantinova prababička Gisela je dcerou předposledního rakouského císaře).


V roce 1939 byl, stejně jako ostatní muži jeho věku, odvelen k armádě. Jeho vojenská kariéra skončila naštěstí již o dva roky později jako výsledek nařízení zvaného Prinzenerlass (vydaného Hitlerem v roce 1940 po smrti prince Viléma, vnuka císaře Viléma II., nařízení zakazovalo členům dřívějších královských vládnoucích rodů se účastnit jakýchkoliv vojenských operací v rámci Wehrmachtu). Princ následně začal studovat práva na univerzitě ve Freiburgu. Po nevydařeném atentátu na Hitlera v roce 1944 byl jako mnoho jeho příbuzných zatčen a uvězněn až do konce války.

Po válce pracoval jako novinář v mnoha německých denících, napsal biografii papeže Pia XII. nazvanou jednoduše Papež (Der Papst) a o tři roky později Ohne Macht und Herrlichkeit (Bez síly a vznešenosti). Celkově je autorem 18 publikací ( podle katalogu Německé národní knihovny).

Princ Konstantin měl bohatý rodinný život, byl dvakrát ženatý. Jeho první manželkou se stala princezna Maria Adelgunde Hohenzollern-Sigmaringen. Jejich svatba se uskutečnila 26. srpna 1942. V následujících dvou letech se manželům narodili synové princ Leopold (1943) a princ Adalbert (1944). Přesto manželství skončilo rozvodem 14. července 1948. V srpnu 1953 se Konstantin oženil znovu, jeho druhou ženou a matkou dcery Isabel (1954) se stala hraběnka Helene von Khevenhüller-Metsch.

Konstantin byl zvolen poslancem v bavorském parlamentu v roce 1962, o tři roky později se stal členem Německého spolkového sněmu, kde pracoval až do své tragické smrti.
V roce 1969 se život prince Konstantina již pomalu chýlil ke konci. Zahynul 30. července při leteckém neštěstí blízko Hechingenu ve spolkové zemi Baden-Würtemberg. Bylo mu 48 let. V této době žili ještě jeho rodiče, otec zemřel o rok později, matka až v roce 1978.

Jakoby princ Konstantin Bavorský navázal svým tragickým koncem na své příbuzné z rodu Wittelbachů a Habsburků, především na svou nešťastnou praprababičku Sisi.


Zdroj: příslušné heslo na en.wikipedia.org
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama