František Josef a František Ferdinand – po letech nejen strýc a synovec

26. září 2009 v 11:31 | Lisi |  Habsburkové
Příběh citového vzplanutí mezi hraběnkou Žofií Chotkovou a arcivévodou Františkem Ferdinandem je dostatečně známý. Pouze pro připomenutí.

František Ferdinand se setkal s hraběnkou Chotkovou pravděpodobně někdy v roce 1892. Následně začal hodně často navštěvovat arcivévodu Bedřicha, u jehož ženy pracovala mladá žena jako dvorní dáma. Její zaměstnavatelka si dlouhou dobu myslela, že za objekt zájmu mladého arcivévody a budoucího císaře slouží její nejstarší dcera Marie Christina, ovšem to se arcivévodkyně Isabela hluboce mýlila.

Podle tradované příhody, kdy František Ferdinand zapomněl po hodině tenisu hodinky a někdo ze služebnictva je přinesl paní domu, která byla moc zvědavá a podívala se do nich, kde se zděšením objevila podobiznu ne její dcery, ale dvorní dámy, a následně vše běžela oznámit císaři do Vídně, se vztah následníka trůnu a hraběnky Chotkové dostal na veřejnost.

František Ferdinand se postavil k nastalé situaci čelem, byl plný odhodlání se oženit s hraběnkou. Ovšem narazil. Pár společně prošel mnoha úskalími, než se mohla 1. Července 1900 konat v Zákupech svatba. Z habsburské rodiny se jí zúčastnila pouze nevlastní matka ženicha Marie Theresia (třetí manželka jeho otce Karla Ludvíka) a jeho dvě sestry.
Budoucí děti novomanželů podle předchozí renunciace nikdy nebudou členy habsburského rodu, ale budou náležet mezi Hohenbergy (Žofie Chotková byla povýšena na kněžnu z Hohenbergu).

Přestože kněžna (od roku 1908 vévodkyně) byla vdaná a tudíž měla manžela, dvorní etiketa na to nepřihlížela. Vždy měli před ní přednost všechny arcivévodkyně, později již jenom provdané. Není divu, že kvůli tomuto ponižování se pár ve Vídni moc často nezdržoval.

Raději žil na zámku Konopiště, kde se narodily některé z jejich dětí. Ty vyrůstaly v harmonickém prostředí a jistě zaznamenaly láskyplný vztah mezi jejich rodiči. Naneštěstí idyla netrvala dlouho. Přišel 28. červen a náhle osiřely.
Po ukončení první světové války jim byl zabaven majetek díky panu Theodoru Bartoškovi. Musely odejít z Konopiště a nemohly si s sebou vzít jakoukoliv památku na rodiče (byly hlídané, aby si neodnesly něco z majetku, který už nebyl jejich).

Děti, již ovšem dospělí lidé, si založily vlastní rodiny, druhorozený Maximilian měl dokonce šest synů. O dceři nejstaršího z nich, Franze, jste mohli slyšet v souvislosti s požadavkem navrácení Konopiště, mě nyní zajímá dcera prostředního Albrechta, Margarete.

Tato princezna se 20. dubna 1991 provdala za Josefa Karla, rakouského arcivévodu. Praprapravnuka Františka Josefa I. (jedná se o prapravnuka císařovy dcery Gisely).
 
Zdroj informací: J. Pernes: O trůn a lásku; geneall.net (jmenné údaje)          
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama