Sisi a Diana - podoba první - tragická smrt

20. září 2009 v 16:15 | Lisi |  Sisi (1837 - 1898)
Již mnohokrát jsem se setkala s tvrzením, které přirovnávalo rakouskou císařovnu Alžbětu k princezně z Walesu Dianě.
Něco můžou mít obě ženy skutečně společné, ale při vytváření veškerých podobností se musí brát na zřetel skutečnost, že spousta lidí má Dianu v živé paměti.Podoba první - tragická smrt

Diana byla bezpochyby velice obletovaná novináři, což je i důvod, proč toho roku 1997 její smrt zasáhla spoustu lidí. Jeden den si mohli o ní přečít v novinách, jak se někde baví, dejme tomu třeba ve Francii. Jiný den si mohli přečíst pouze její nekrolog. Přišlo to tak nečekaně, že se vynořila spousta konspiračních teorií o Dianině smrti.
U Sisi byla situace opačná, ta se přízni davu vyhýbala. Nechtěla, aby kdokoliv věděl, že dělá to a ono, že se prochází tu a tam. A dav si její chování vyložil po svém, myslel si o ní, že je nafoukaná a hloupá, případně další negativní věci. Ovšem to neznamená, že nesloužila jako dobrá reklama. Stačilo se pouze v novinách zmínit a hned se zvedlo mínění o jakémkoliv podniku - když je dost dobrý pro Alžbětu, pro nás bude dobrý taky. Jenomže pak přišlo 10. září 1898 a lidé byli zděšeni, jak jen mohl ten Lucheni zavraždit ženu, která si žila jenom pro sebe a slovy Františka Josefa nikdy nikomu nic neudělala.

A už jsme u toho - obě ženy zemřely velice náhle a nečekaně. Avšak když se zamyslíme ohledně Sisi, jak dlouho by mohla ještě žít? Roku 1898 by oslavila své 61. narozeniny a to byl na tu dobu bezpochyby úctyhodný věk (její dcera Marie Valérie se dožila pouze 54 let, oproti tomu Gisela 76). Nechci být cynická, ale u Alžběty se mohlo tajně očekávat, že by mohla pomalu přirozeně umřít, vždyť se to čekalo u ní již během jejich nemocí, kdy byla podstatně mladší.
Dianě bylo pouze 36 let, když umřela. To znamená, že byla tedy téměř 2x mladší než rakouská císařovna. Navíc za její smrt nemůže žádná konkrétní osoba, tu sehrál pouze souhrn faktorů, z nichž jedním byli paparazziové - tedy média.

Diana byla médii honěna tak usilovně, až její auto narazilo do zdi v pařížském tunelu.
Luigi Lucheni si v médiích přečetl, že rakouská císařovna navštívila Ženevu a začal jednat.

Závěr? Podoba v případě její smrti je podle mého soudu pouze v tom, že v každém případě sehráli nějakou roli média.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Margita Margita | Web | 22. září 2009 v 20:17 | Reagovat

Už mě taky napadlo, ale spíše vzhledem k tomu jak se stavěly ke svému postavení.

2 Lisi Lisi | Web | 24. září 2009 v 16:23 | Reagovat

To mi připadá, že se každá stavěla různě, spíše tu jsou dorbné společné rysy.

3 Ducii Ducii | Web | 28. září 2009 v 12:26 | Reagovat

Myslím, že lidé tyto dvě porovnávají jen proto, že se o ně spoustu lidí zajímá. Nevidím nějaké výrazně podobné rysy...možná problémy s příjmem potravy...ale tím to bude asi končit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama