Elisabeth - hlavní role

2. října 2009 v 17:54 | Lisi |  Divadlo
Zatím jsem zde uveřejnila pár scén z tohoto překrásného muzikálu, dnes bych ráda napsala pár vět k hlavním rolím.
Jako v každém díle, které se zabývá historií, tak i zde vystupují skutečné historické osoby. Zde je potřeba upozornit, že někdy jejich chování, či popis nemusí odpovídat přímo skutečnosti. Ikdyž zde bych ráda uvedla, že tento muzikál má se skutečností hodně společného.

Popis rolí můžete najít také na originálních stránkách k tomuto představení, já jsem se jímm inspirovala a volně jsem ho přeložila.

Elisabeth (zvaná Sissi)
Díky své svatbě s Franzem Josefem
se stala v pouhých 15 letech rakouskou císařovnou. Jelikož svobodně vyrůstala na venkově, připadá jí tuze těžké si zvyknout na vídeňský dvůr a podřídit se vůli její tchýně Sofie. Císařovna
marně doufá v podporu Franze Josefa. Postupně se ze Sissi stává Elisabeth, žena moderní, sebevědomá a se silnou vůlí. Se vší odhodlaností zkouší žít podle svých vlastních pravidel. Její neustálé touhy po smrti si zosobňuje ve svádějícím jednání Smrti.

Der Tod (Smrt)
Elisabethina vize představitele Smrti spočívá v tom, že ho vidí mladého, atraktivního a velmi erotizujícího. Díky svému charisma a mystickému vzhledu podlehne Elisabeth vždy jeho kouzlu. Smrt by si císařovnu velice rád odvedl do říše mrtvých, ale jenom tehdy, když s ním půjde dobrovolně.
Luigi Lucheni
Lucheni je italský anarchista. Jako nevzdělaný člověk plný předsudků je typickým zástupcem lidu 19. století. Vypráví císařovnin příběh bez
sympatie a hlubšího pochopení. Náhodou potká u Ženevského jezera Elisabeth. Původně chtěl zabít prince orleánského, ale když na něj nenatrefil, probodl jako náhradu právě rakouskou císařovnu.
Franz Josef
V 18 letech nastoupil na rakouský trůn a stal se vládcem říše, která je odsouzena k zániku. Jako mladý císař je pod silným vlivem své matky Sophie. Místo bavorské princezny Heleny si vezme její mladší sestru Sissi. Jak stojí mezi přáním své manželky a požadavky matky, pokouší se spojit marně péči a lásku.
Rudolf
Syn Franze Josefa a Elisabeth byl teprve 6 let starý, když začal jeho armádní výcvik. Až císařovnino ultimátum donutilo okolí, aby převzala jeho výchovu. Rudolf byl za to matce velmi vděčný. Takže sdílel její liberální názory, velkou lásku k Maďarsku a její nezávislost. Jelikož ho císař odoudil k nečinnosti, obrátil se k rakouské politice a svému otci zády.
Sophie
Jako císařova matka se v jeho prospěch zřekla stát se sama císařovnou. Vidí jako svou povinnost zabránit rozpadu habsburské říše vlivem na synovu politiku. Císař ji dlouho poslouchal, ale teprve Elisabeth ho
postavila před volbu nedbat na Sophiiny rady, nebo ztratit manželku. Tímto ztrácí Sophie svůj vliv.
Ludovika
Matka Elisabeth a sestra Sophie. Jde o ženu, která se vdala pod svůj stav. Nezbývá jí nic jiného, než manželovy aféry a ztřeštěnosti tolerovat. Plánuje svatbu nejstarší dcery Heleny s Franzem Josefem. K jejímu překvapení se rozhodl pro patnáctiletou Sissi, která ještě stále byla dítětem.
Frau Wolf - paní Wolfová
Vlastní známý vídeňský podnik, ve kterém muži z lepších kruhů natrefí na příjemnou atmosféru s péčí kultivovaných dam. V tomhle salónu hledá důvěrník arcivévodkyně Sophie nějakou krásku, která by si k sobě připoutala císaře. Měla by ho osvobodit od sexuální závislosti na jeho manželce Elisabeth.
Max
Vévoda Max v Bavorsku je Elisabethiným otcem, kterému je aristokratická etiketa ukradená a který nade vše staví svoji svobodu. Jako příslušník vedlejší větve vládnoucího rodu nemá žádnou politickou moc. Rád zpívá a píše básně, miluje cirkus a krásné dámy. Sissi ho zbožňuje a přeje si být jednou jako on.

pozn.: Tyto role jsou uvedeny na oficiálních stránkách muzikálu, Max má pouze dvě písničky, kdy stojí na scéně, při svém třetím výstupu slyšíme pouze jeho hlas. Ludvika má ještě méně prostotu než on (pouze asi dvě písně), což je můžná důvod, proč představitelka Ludoviky hraje ještě roli Frau Wolf, která má zde nádhernou píseň Nur kein genieren. Rudolf zde vystupuje jako malé dítě a jako dospělý muž,veškerý svůj prostor má ve druhé půli představení od jeho rozčarování ze vztahu k matce, otci a končí samozřejmě sebevraždou. Po jeho smrti zpívá Elisabeth píseň Rudolf, wo bist du (Kde jsi, Rudolfe), což je obměna písně, kterou zpívá samotný Rudolf jako malé dítě - Mama, wo bist du.
Sophie a Franz Josef tu jsou pouze proto, aby dokreslili prostředí císařovny, ze všech postav je v tomto díle nejdůležitější trio Elisabeth - der Tod - Lucheni. Z toho Lucheni má zde podobnou pozici jako Che v Evitě - vypravěč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 terezefe terezefe | Web | 21. října 2009 v 19:22 | Reagovat

mám ráda muzikály a píšu o nich,o sissi ta taky neco mam.navštivte můj blog

2 Sophie Sophie | 2. května 2012 v 22:14 | Reagovat

Na tomto muzikálu hodně dřeli-je to vidět:)Nejhezčí jsou asi Elizabethini ,,předsvatební šaty".Jsou tak opravdové.V kurzu němčiny jsem se dověděla , že smrt je v němčine rodu mužského, tak mě nepřakvapuje, že ji tam hraje muž:)To je na němčině velmi zvláštní...Krásný blog:)Měj se Lisi!:)

3 Lisi Lisi | Web | 17. května 2012 v 14:07 | Reagovat

[2]: Elisabeth je skutečně nádherné dílo. A navíc ten muž (ať je to kdokoliv) tam tu Smrt - či snad spíše "Toda" hraje moc pěkně.

Mbě se tam líbí snad všechny kostýmy, nejvíce asi ten, jak arcivévodkyně Sofie spřádá plány se svými "kumpány" a jsou oblečeni jako šachové figurky.

4 Lowell Lowell | E-mail | Web | 19. června 2012 v 16:01 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama