Muzeum Františka Ferdinanda d'Este v Artstettenu

1. října 2009 v 10:59 | Lisi |  Rodina
Císařovna Alžběta má své (nejslavnější) muzeum ve vídeňském Hofburgu. Její synovec ho má z pochopitelných důvodů na dolnorakouském zámku Artstetten. Pokud porovnáme okázalost bývalé císařské rezidence s tímto venkovským zámkem, v obou muzeích můžeme nalézt bezpočet exponátů, jež dříve byly v osobním majetku výše jmenovaných lidí. Jak je Sisi muzeum zaměřené jen na osobu císařovny, tak na Artstettenu
návštěvník zjistí spoustu zajímavých věcí i o celé habsburské rodině.

Artstetten
Mě nejvíce zaujal obrázek, který popisoval, jak korunní princ Rudolf měnil svůj vzhled během několika let (bez kníru, s vousy a na závěr opět s knírem), ale bezkonkurenčně první místo zaujímá ručně psaný dopis Františka Josefa svému synovci ohledně svatby jeho dalšího synovce (bratra Františka Ferdinanda) s měšťankou Bertou Czuberovou. Císař měl pozoruhodně čitelný rukopis, umět víc německy, jistě bych si dopis také přečetla, jak to udělal jiný návštěvník arcivévodova muzea. Jak si myslíte, že císař oslovil svého synovce? Milý Františku Ferdinande? Franzi? Ne, ale milý synovče (Lieber Neffe).

Ovšem nejvíce prostoru je samozřejmě věnováno arcivévodovi a jeho rodině. V muzeu můžeme vidět například prsten a šaty vévodkyně z Hohenbergu (Žofie Chotkové) stejně jako frak Františka Ferdinanda z roku 1913. Aby se zůstalo u rodiny, vystavuje se tu také dětský kočárek a jídelní židlička, bezpočet rodinných dokumentů a článků v soudobém tisku. Arcivévodovy děti se učily spoustu jazyků, mezi nimi i češtinu. Jak šla jednomu z jejich synů, uvidíte v jeho sešitě, do kterého si zapisoval slovíčka a psal cvičně i dopis. Tehdy se ovšem čeština nazývala Böhmisch.

Historie rodiny, která nikdy nepatřila mezi Habsburky, je dotažená až do současnosti, hlava Hohenbergů, Jiří (Georg), je také "následníkem" českého trůnu. Jiný potomek arcivévody, Anita von Hohenberg, vlastní zámek Arststetten.
Seznam majitelů zámku od roku 1835
· František Karel
· Karel Ludvík (nechal zámek přestavět, dokladem toho je luxusní koupelna)
· Ferdinand Maximilian (budoucí mexický císař)
· František Ferdinand d'Este (1889)
· Maximilian von Hohenberg (syn arcivévody)
· Rakouská republika
· Franz von Hohenberg (syn Maximiliana)
· Anita von Hohenberg (dcera Franze, od 1977)
Muzeum Františka Ferdinanda d'Este bylo otevřeno v roce 1982. Tehdy ještě žila dcera arcivévody, princezna Sofie, tento fakt je viditelný i na rodokmenu vystaveném v první místnosti muzea. Rok úmrtí (1990) k jediné dceři Františka Ferdinanda byl připsán barvou poněkud jiného odstínu.

vstupenka


Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách zámku Artstetten: www.schloss-artstetten.at.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama