Listopad 2009

Jak se bude malá jmenovat

28. listopadu 2009 v 17:58 | Lisi |  Sisi (1837 - 1898)
Někteří rodiče mají hodně velkou fantazii s pojmenováním svých dětí, jiní se inspirují v rodině. Existují i případy, kdy rodiče pojmenují své dítě po nějaké významné osobnosti.

Deník Franze Josefa (16.11. - 22.11.1844)

16. listopadu 2009 v 18:24 | Lisi |  Rodina
Jako každý malý arcivévoda, tak i budoucí císař si psal deník. Jeho zápisy jsou velmi stručné, až útržkovité (délky zápisů jeho dcery Marie Valérie rozhozhodně nedosahují).
Na druhou stranu jsou tyto deníkové zápisy velmi věcné a docela dobře se čtou, v tomto ohledu vidím vojenskou výchovu a chlapeckou nedbalost. Svým způsobem se deník Franze Josefa do značné míry podobá deníku jeho mladšího bratra Karla Ludvíka.

Na druhou stranu je vidět, že se za nějakých 150 let hodně změnil pravopis (bey - dnes se píše bei), navíc budoucí císař psal s chybami - název jakéhokoliv divadelního představení musel být bezpochyby vždycky s velkým písmenem.

Marie Valerie Habsburská - prapravnučka císařovny

15. listopadu 2009 v 13:40 | Lisi |  Habsburkové
Marie Valerie Habsburská je prapravnučkou císařovny Alžběty. Žije v Dolním Rakousku ve Strengbergu a tamní obyvatelé jsou velmi hrdí na to, že mají za sousedku právě potomka Sisi.

Arcivévodkyně navštívila v dubnu 2008 Berlín při příležitosti premiéry muzikálu Elisabeth (hlavní role byly svěřeny dnes již legendární dvojici Pia Douwes a Uwe Kröger). Jelikož to byla významná událost, tak se císařovnina prapravnučka poměrně rozpovídala o filmech a také muzikálu, který se zabývá životem její praprababičky.

Spolu se svou sestrou Margarethou Valerií prohlásila: "Už jsme to viděly nejméně dvacetkrát a představení je vždy velmi pěkné."

Sestry znají samozřejmě také filmy z 50. let s Romy Schneider: "Jsou překrásné. Už je sledují i naše malé dcery. Ale muzikál je více podle pravdy. A navíc ukazuje, že i šlechtici jsou jenom lidé."

Co dělá Marie Valerie, když nenavštěvuje muzikály o svých habsburských předcích? Živí se jako biopěstitelka. Pěstuje jablka a chová prasata. Když nastáva sklizeň jablek, zvládá se o všechno postarat zcela samostatně.

Podle jména arcivévodkyně je na první pohled zřejmé, že pochází z linie císařovniny dcery Marie Valérie.

Zdroj: článek Jsem prapravnučkou císařovny Sissi a chovám prasata. Bild.de 20.4.2008