Rudolf, Mayerling a balet

24. ledna 2010 v 14:24 | Lisi |  Rodina
30. ledna 1889 došlo v loveckém zámečku k tragické události - korunní princ Rakouska - Uherska se zastřelil spolu se svou milenkou Mary Vetserou. S nastalou situací se každý vyrovnával jinak a to nejen tím způsobem, že vzniklo mnoho teorií o tom, co se vlastně tehdy stalo.

Události 30. ledna mimo jiné inspirovali i ke vzniku mnoha filmů, knih či divadelních představení. Jedním z nich je i baletní představení pojmenované Mayerling.

Jedná se o balet o třech dějstvích, jehož světová premiéra proběhla již 14. 2. 1978 v Royal Opera House. O choreografii se postaral Kenneth MacMillan, autorem libreta je Gillian Freeman a hudba patří Franzi Lisztovi (v úpravě od Johna Lanchberyho).

V díle vystupuje Rudolf, Mary, jeí matka Helena, císařský pár stejně jako Rudolfova žena Stephanie, jeho kočí Bratfisch a Rudolfova milenka Mitzi Casparová s exmilenkou Marií Larischovou.

Vše začíná, když se korunní princ ožení s belgickou princeznou Stephanií - setká se s Mary a již o svatební noci ohrožuje svoji nevěstu zbraní. Rudolf začíná kout pikle proti otci a závěr již znáte.

Více se o baletu můžete dozvědět na stránkách Royal Opera House.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama