Záskok pro Sissy

21. února 2010 v 10:28 | Lisi |  Knihy
Z hříček o královnách útržek rakousko-uherský

Oldřich Daněk je známý jako autor mnoha historických titulů (Dva na koni, jeden na oslu nebo Vévodkyně valdštejnských vojsk). Tento dramatik je ovšem také autorem Hříček o královnách, ve kterých vytupují rakouská císařovna, ruská carevna či anglická královna. Jednotlivé hříčky byly zpracovány pro televizi, jejich vypravěčkou byla Jiřina Jirásková.

Záskok pro Sissy se odehrává v Kroměříži roku 1885. Hlavními aktéry jsou císařovna Alžběta Rakouská, je jí téměř 50 let a podobu jí dodala Jana Hlaváčová. Záskok pro Sissy, tedy herečku Hradního divadla Kateřinu Schrattovou, vytvořila Hana Maciuchová. Zástupci druhého pohlaví v tomto příběhu jsu Jiří Sovák jako intendant Hradníhio divadla a Svatopluk Skopal coby hereččin manžel Mikuláš Kiss von Ittebe.

Děj je jednoduchý - rakouská císařovna Alžběta si pozve k sobě Kateřinu Schrattovou, kterou na setkání s císařovnou doprovodí intendant Hradního divadla, zatímco hereččin manžel na ní čeká v jejím pokojíků. Nikdo z těchto tří lidí netuší, co Alžběta může po Kateřině chtít.

Obě dámy si chvíli nenuceně povídají, během rozhovoru rakouská císařovna sdělí herečce své přání, aby její manžel odcestoval - mohl by být překážkou jednomu plachému muži. Již určitě tušíte, o co jde. Alžběta dává Kateřině povolení, aby milovala císaře.

Stejnojmenný televizní film byl natočen v roce 1995, režie se ujal samotný autor příběhu Oldřich Daněk.
Na fotografii z filmu se můžete podívat na webu České televize zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama