Srpen 2010

arcivévoda Karl Christian

26. srpna 2010 v 12:37 | Lisi |  Kalendář
Dne 26. srpna 1954 se narodil arcivévoda Karl Christian, třetí dítě arcivévody Karla Ludwiga*, syna posledního rakouského císaře Karla a jeho manželky císařovny Zity.

Arcivévoda Karl Ludwig je ženatý s lucemburskou princeznou Marii-Astrid a mají celkem pět dětí - ti syny a dvě dcery.

*Karl Ludwig - zatím poslední pohřbený arcivévoda v Kapucínské kryptě ve Vídni

23. srpen - narození tchýně a smrt manželky korunního prince

23. srpna 2010 v 9:09 | Lisi |  Kalendář
Dne 23. srpna 1836 se uherskému palatinovi a jeho třetí manželce narodila dcera Maria Henriette. Pocházela tedy z habsburského rodu a jako arcivévodkyně byla provdána 22. srpna 1853 za Leopolda II. a stala se tedy belgickou královnou.

S manželem měli celkem čytři děti - jednoho syna a tři dcery.

Dcera Stephanie přišla na svět 21. května 1864 jako třetí v pořadí.
13. narozeniny Františka Josefa - jeho deníkový zápis

18. srpna 2010 v 9:07 | Lisi |  Rodina
Své 13. narozeniny slavil František Josef v roce 1843, tehdy byl pouhým arcivévodou. Toto datum má pro nás ještě jeden význam, na své 13. narozeniny si začal psát deník.
FJ

Narození posledního císaře

17. srpna 2010 v 9:13 | Lisi |  Kalendář
17.8.1887 se arcivévodovi Ottovi a jeho manželce narodil syn Karel, který měl určeno vstoupit do dějin jako poslední císař Rakouska - Uherska.

Jenomže při jeho narození nikdo neočekával, že by právě tento noý arcivévoda měl jednou zdědit trůn, jelikož na živu byl stále císařův syn - korunní princ Rudolf.

O dva roky byla již jiná situace, očekávalo se, že  nástupcem bude císařův synovec a strýc arcivévody Karla František Ferdinand, který se jim skutečně (ale oklikou přes otce stal).

František Ferdinand se morganaticky oženil s hraběnkou Žofií Chotkovou, tímto činem vyřadil své vlastní budoucí potomky z nástupnictví a také uvolnil cestu na trůn pro arcivévodu Karla.

Roku 1916 se Karel dočkal, stal se císařem Rakouska - Uherska, což je věc, která se nepodařila dvěma (případně) třm předchozím následníkům.

Jenomže v roce 1918 musel abdikovat, na počátku 20. let učinil pokus, jak zvrátit vzniklou situaci alespoň v Maďarsku a 1.4.1922 zemřel v exilu na Madeiře.

Narození Marie Karolíny, dcery Marie Terezie

13. srpna 2010 v 17:37 | Lisi |  Kalendář
Právě 13. 8. v roce 1752 se ve Vídni narodila rakouská arcivévodkyně Marie Karolína, v pořadí 13. dítě Marie Terezie a její 10. dcera.

Dcera se provdala za Ferdinanda I. Neapolsko - Sicilského, zajímavé je, že přišla "na řadu" po smrti svých dvou starších sester.

Marie Karolína zemřela jako poslední dítě Marie Terezie 8. 9. 1814 ve věku 62 let.

Pozn.: Marie Terezie porodila svoji dceru Marii Karolínu 12.1.1740, tato holčička zemřela o rok později 25.1.1741. Další Marie Karolína se narodila 17.9.1748, ovšem téhož dne i zemřela. Marie Karolína, královna neapolská, byla tedy již třetí dítě téhož jména.

Rudolf - Ein hübscher Krieg

12. srpna 2010 v 16:44 | Lisi |  Divadlo
Následující píseň pochází opět z muzikálu Rudolf - Affaire Mayerling, který se hrál do ledna 2010 ve Vídni.
Jmenuje se Ein hübscher Krieg, tedy v doslovném překladu něco jako pěkná válka či snad válka krásy.


Hlavními aktérkami ohoto výstupu jsou Marie Larischová a Mary Vetsera. Mají v plánu jít na ples, kam se Mary moc nechce a tak ji Marie přemlouvá.
Přirovnává bál k bitvě, kterou ženy vedou svými zbraněmi.
Celá scéna se odehrává v obchodě při "vyzbrojování".

Osobně mám tuto píseň mezi mými oblíbenými z tohoto muzikálu. A co vy?

Ultimate history quiz

9. srpna 2010 v 19:07 | Lisi |  Historie
Ultimate history quiz je hra, kterou můžete nalézt na stránkách History Channel. Po zaregistrování se vám budou ukládat vaše statistiky.
Jak to celé funguje?

Vše co chcete vědět o králích ale neodvážili jste se zeptat

5. srpna 2010 v 15:24 | Lisi |  Knihy
Anotace:

Jak je možné, že po třech staletích osvícenství a snahách o rozluštění všech hádanek našeho světa si právě instituce království zachovala zvláštní půvab, z něhož se nedokážou beze zbytku vymanit ani zapřisáhlí republikáni?
Autor se vydal po stopě tohoto tajemství. Zaobírá se přitom rozličnými aspekty instituce království, počínaje mýtickými postavami, jakými byli například král Artuš nebo David, a konče soudobou, médii pronásledovanou vysokou aristokracií. Kromě toho zodpovídá řadu konkrétních otázek: Jak se vlastně člověk stane králem? Proč nosí králové korunu? A proč je lepší, když nejsou příliš inteligentní?
Alexander von Schönburg se ve světě korunovaných hlav skvěle vyzná. Patří k vysoké šlechtě, jeho manželkou je praneteř Alžběty II. a na jejich svatbě tančila španělská královna Sophia. Může proto vyprávět z vlastní zkušenosti - o svém pobytu na dvoře brunejského sultána, podivném večeru s jordánskou princeznou Raniou, o návštěvě u nepálského krále bezprostředně před jeho abdikací. Výsledkem je zábavná a zároveň inteligentní freska instituce království, v níž nalézáme nejen mýtické postavy, ale i soudobou, médii pronásledovanou vysokou aristokracii.

Karlova žádost o Francescinu ruku

5. srpna 2010 v 15:08 | Lisi |  Habsburkové
Současná hlava habsburského rodu Karel (syn Otty Habsburského) je ženatý s Francescou, rozenou Thyssenovou. Jeho manželka pochází z bohatého rodu, je stejně jako její otec vášnivou sběratelkou umění.Ikonka blogu

4. srpna 2010 v 17:35 | Lisi |  Blog
Pokud byste chtěli na svých stránkách odkázat na tento blog, můžete použít i následující ikonku.

Blogy o Sisi, jejích příbuzných a dalších lidech s modrou krví i bez

4. srpna 2010 v 17:07 | Lisi |  Blog
V tomto článku hodlám uveřejnit seznam blogů, které pravidelně navštěvuji a na kterých se vždy něco nového dozvím.
Do tohoto seznamu zařazuji i blogy, které se mi líbí a které mají podle mého názoru čtenářům tohoto blogu co říct.

Petra Berger - If I had a wish

2. srpna 2010 v 19:11 | Lisi |  Sisi (1837 - 1898)
Petra Berger je holandská zpěvačka, která je ve své domovině přirovnávána k Celine Dion. Lidé o ní často říkají, že vůbec nezní jako Holaňďanka. Tato zpěvačka je autorkou písničky o císařovně Alžbětě.


Auf den Spuren der Habsburger - rodokmen

2. srpna 2010 v 18:58 | Lisi |  Habsburkové
Auf den Spuren der Habsburger (Po stopách Habsburků) je webová stránka, která člověka poměrně detailně informuje o různých aspektech života Habsburků. Co považuji za hlavní přednsot je přehledně zpracovaný rodokmen, který má své plusy, ale také mínusy.

Velkolepá oslava císařových narozenin

2. srpna 2010 v 16:41 | Lisi |  Kalendář
V týdnu před 18. srpnem se budou v Bad Ischlu dít velké věci. V této době se naplno rozjedou oslavy císařových narozenin.

Franz Josef v Ischlu
Císař za svého života městečko Ischl velmi miloval, v tom smyslu napsal i matce Sophii v jednom z dopisů:" Jak se mi stýská po milovaném  Ischlu."

V Ischlu se také mladý císař František Josef setkal se svou budoucí manželkou Alžbětou, na stejném místě došlo i k jejich zasnoubení.

Ze všech těchto důvodů se Bad Ischl jeví jako skvělé místo pro oslavu císařových v pořadí 180. narozenin.