13. narozeniny Františka Josefa - jeho deníkový zápis

18. srpna 2010 v 9:07 | Lisi |  Rodina
Své 13. narozeniny slavil František Josef v roce 1843, tehdy byl pouhým arcivévodou. Toto datum má pro nás ještě jeden význam, na své 13. narozeniny si začal psát deník.
FJ

18. srpen 1843 Ischl

To byly moje 13. narozeniny. Bylo mi připraveno překvapení. Jakmile byly dveře do místnosti, ve které ležely moje dárky, otevřeny a mamá a papá mě uvedli dovnitř a já jsem viděl na stole ležet dragounskou uniformu, moje první myšlenka byla, že se jedná o pouhou hračku. Pak jsem si ji oblékl s velkou radostí, protože byla skutečná. 

Nyní následuje popis jeho nového regimentu a názory mladého arcivévody na jednotlivé uniformy.
Jak mi mamá vyprávěla, dobrý strýc Ludvík se zajímal o to mi zaopatřit regiment. To mě velmi těšilo, protože jsem si nikdy nepomyslel, že by si to strýc Ludvík přál. V 11 hodin jsem jel v uniformě s mamá za tetou Louise. Těšilo mě moci sebe představit ve vojenském oblečení, přece mě netěšilo pozorován od všech lidí být jediným oficírem, který projíždí Ischlem v uniformě.

Odpoledne mladému arcivévodovi vyhrávali trubači z regimentu, který mu ovšem nepatřil. To si povzdechl: "Kéž by to jenom byli trubači z mého regimentu!"

Následuje popis jeho budoucnosti coby čerstvého člena rakouské armády.

Originál dostupný v projektu Guttenberg na německém Spiegelu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Luděk Luděk | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 19:35 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama