Vše co chcete vědět o králích ale neodvážili jste se zeptat

5. srpna 2010 v 15:24 | Lisi |  Knihy
Anotace:

Jak je možné, že po třech staletích osvícenství a snahách o rozluštění všech hádanek našeho světa si právě instituce království zachovala zvláštní půvab, z něhož se nedokážou beze zbytku vymanit ani zapřisáhlí republikáni?
Autor se vydal po stopě tohoto tajemství. Zaobírá se přitom rozličnými aspekty instituce království, počínaje mýtickými postavami, jakými byli například král Artuš nebo David, a konče soudobou, médii pronásledovanou vysokou aristokracií. Kromě toho zodpovídá řadu konkrétních otázek: Jak se vlastně člověk stane králem? Proč nosí králové korunu? A proč je lepší, když nejsou příliš inteligentní?
Alexander von Schönburg se ve světě korunovaných hlav skvěle vyzná. Patří k vysoké šlechtě, jeho manželkou je praneteř Alžběty II. a na jejich svatbě tančila španělská královna Sophia. Může proto vyprávět z vlastní zkušenosti - o svém pobytu na dvoře brunejského sultána, podivném večeru s jordánskou princeznou Raniou, o návštěvě u nepálského krále bezprostředně před jeho abdikací. Výsledkem je zábavná a zároveň inteligentní freska instituce království, v níž nalézáme nejen mýtické postavy, ale i soudobou, médii pronásledovanou vysokou aristokracii.

______________

Tuto knihu jsem objevila úplně náhodou, musím říct, že je napsaná velmi zajímavým způsobem. Už jenom podle názvu se může zdát, že se jedná o populární příručku, po mém zběžném prolistování musím říct, že tomu tak je.

Autor plně využívá původu svého i své manželky, když se zmiňuje o historických osobách, dodá k nim, že se jedná o manželčina  _________. Jeho žena má ve svých předcích třeba i královnu Viktorii, k tomuto si můžete přečíst, že dnes běhá po světě na 800 potomků této velké královny (a autorovy děti patří mezi ně).

Jinak je A. von Schönburg zajímavý i pro naše dějiny, jeho pratetou byla Žofie Chotková, což si pochopitelně nenechá pro sebe.

V knize je i několik zmínek o Habsburcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 9. srpna 2010 v 16:22 | Reagovat

To zní opravdu zajímavě, hned si to jdu připsat na seznam knih, které chci přečíst:)

2 Lisi Lisi | Web | 9. srpna 2010 v 18:44 | Reagovat

Obzvlášť se mi zde líbí, jak autor píše z vlastní zkušenosti. Rozhodně to stojí za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama