Marie Valérie o Marii Larischové

17. října 2010 v 12:12 | Lisi |  Rodina
Marie Larischová byla neteř císařovny Alžběty Rakouské. Jejím otcem byl totiž císařovnin bratr Louis a matkou jeho morganatická manželka Henrietta Mendelová, povoláním herečka v Augsburgu. To, jak se z herečky stala švagrová vladařek a vládců Evropy, je příběh vhodný pro hollywoodské romantické drama. Louis, aby se mohl s Henriettou oženit, se vzdal svých práv prvorozeného syna a díky tomu svět poznal jako vévodu v Bavorsku Carl Theodora, dalšího bratra císařovny.


Pokud by romantické drama bylo úspěšné, mohl by hollywoodský scénárista napsat druhý díl. To by ale už musel být pomalu špionážní thriller, hlavní hrdinkou by byla Marie Larischová, dcera ústřední dvojice z předchozího dílu.

Marii Larischovou měla Alžběta hodně ráda, trávila s ní mnoho času. Tedy je jenom přirozené, že císařovnina neteř se pohybovala v okruhu osob, které měli blízko k císařovnině "Jediné" Marii Valerii.

Ta zřejmě k hraběnce Larischové nechovala takový obdiv jako její matka a 21. června 1884 (ve věku 16 let) si do svého deníku zapsala:
Marie Larischová. Člověk by jí nejraději vyčetl, že vůbec žije - cožpak to není loupež, jíst, pít, spát - a vůbec nic nedělat? Žije ze dne na den, pořád a všude se nudí, manžela a děti často celé měsíce nevidí…Gisela - její pravý opak - to není zbytečné žití - kéž bych jednou byla tak počestná žena a matka jako Gisela.

Když spáchal císařovnin syn a bratr Marie Valérie korunní princ Rudolf sebevraždu, tak přízeň, kterou císařovna poskytovala Marii Larischové ochladla.

Jak se změnilo Marie Larischové a jejích rodičů v rakouské císařské rodině se dá vyčíst z deníkového zápisu Marie Valérie ze září 1890, tedy více jak rok po Rudolfově smrti.


Tou dobou pobývala Marie Valérie se svým manželem v Mnichově..

Protože si papá a mamá nepřejí, abych vkročila do domu strýce Louise, dala jsem si s ním a s nebohou tetou schůzku v předsíni dvorního divadla - v lóži, kde jsme dnes sledovali Wagnerovu první operu "Víly". Gisela zavedla Františka (manžela) naproti do rezidenčního divadla, dost dlouho jsem se viděla s uboho tetou a ani nemohu popsat, jak mě první setkání po tom strašném neštěstí dojalo. Musela jsem se vyhýbat
hovoru o Marii, v jejíž nevinu věří,…

K další změně vztahu došlo po atentátu na císařovnu, tehdy do Vídně přijel Louis, aby projevil svoji účast:
Bylo hodně těch, kteří ze srdce plakali s námi. Manni - strýc Louis!. "Přece tomu chudákovi nemůžu zakázat, aby přijel," prohlásil papá, a ubohého strýčka tak dojal. I ve mně probudilo vzpomínky na staré časy, když ke mně přišel s prosbou:"Dovol mi, abych stál vedle tebe, abych jen zůstal s tebou."…


Zdroj: M. Schad - Deník Marie Valérie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luisa Luisa | 21. října 2010 v 16:40 | Reagovat

Díky hezký článek

2 Lisi Lisi | Web | 21. října 2010 v 18:56 | Reagovat

Není zač.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama