Sophie Hohenberg a její boj o Konopiště

5. ledna 2011 v 13:25 | Lisi |  Historie
Jistě si vzpomínáte na to, že pravnučka zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda d'Este zažádala o navrácení Konopiště.

Tato dáma v rámci svého boje založila čtyřjazyčné (anglické, německé, francouzské a české)webové stránky, na kterých informuje o vzniklé situaci.

Již na vstupní stránce se čtenář může dočíst o co zde jde:

Titulní stránka webu

"Vítejte na mé domovské stránce. Podala jsem v České republice žalobu proti znění zákona č. 354 z roku 1921, protože jeden odstavec tohoto zákona, který se týká mne a mé rodiny, je chybnou interpretací Saint-Germainské mírové smlouvy. Doufám, že Vás budou následující stránky zajímat. Se srdečným pozdravem, Sophie Hohenberg. "

Zajímavé je také to, že celá stránka je uvozena citátem Václava Havla, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.Na webové stránce informuje Sophie o jejích důvodech, proč chce získat zpátky zabavený majetek. Zajímavá je i časová osa, která je zvláště ke konci psaná (stejně jako motivace) v první osobě.

Zájemce se může podívat i na právnické dokumenty týkající se dané situace.  Mě osobně nejvíce zaujalo prohlášení o zřeknutí se práv, které musel násldník trůnu podepsat před svou svatbou. Je zde nejen pepis textu, ale i vyfocené originální prohlášení s podpisy a pečetěmi.

Dále zde jsou jednotlivé výtahy ze zákonů, které se týkají případu Sophie Hohenberg.Každý může mít vlastní názor na to, jestli by se majetky měly, nebo neměly vracet, každopádně v tomhle případě můžeme litovat tři sirotky, jejichž rodiče se stali prvními obětmi 1. světové války. Musíte uznat, že když během existence rakouského mocnářství nebyly Habsburky, nemohly zdědit trůn, tak se zabavení jejich majetku jeví jako dost kruté a nelogické. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by právě vzniklé Československo se zachovalo tak nemilosrdně k dětem, které přece za rodiče nemohly. Vždyť po zrušení šlechtických titulů tu žila ještě spousta bývalých hrabat a knížat, které lidé na jejich bývalém panství s úctou pane hrabě či kníže.

Nejsem právník, takže jsem se nezaobírala na stránkách uveřejněnými dokumenty. Věřím tomu, že se v takovýchto případech rozhodne vždy spravedlivě, aby nikomu nebylo ublíženo.

Navíc v České republice je mnohaletá tradice veřejně přístupných zámků, takže by si žádný z bývalých majitelů ho nedovolil pro veřejnost uzavřít. Stejně tak Sophie na stránkách prohlašuje, že by Konopiště nadále zůstalo otevřené a že by se o něj, jako soukromá osoba, mohla lépe postarat. Mimochodem, stejný argument používají i Lichtenštejnové ohledně Lednice.

Na závěr bych citovala opět ze stránek Sophie kněžny Hohenberg a to větu týkající se osudu tŕí dětí Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové:

Protože v žilách jejich matky nekolovala královská krev, nesměly být Habsburky. Po 1. světové válce však byly vyhnány z Konopiště a jejich majetek byl bez náhrady zabaven, protože byly děti svého otce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romy Romy | Web | 5. ledna 2011 v 14:59 | Reagovat

To je zajímavé. Takhle najednou to nejde ohodnotit, je to velmi těžká situace. je pravda, že děti za své rodiče nemohly, zároveň si však myslím, že je nikdo nehnal z Konopiště s holema v ruce. A co se týká Lednice, Lichtenštejnové z ní dobrovolně odešli za druhé světové války. nevidím důvod, proč by jim ji měli vracet.Zajímavé je také to, že konopiště a Lednice patří mezi mé nejoblíbenější zámky!!!

2 Jane Jane | Web | 5. ledna 2011 v 16:02 | Reagovat

To nebylo myšleno tak, že bych s blogem končila, jen že o pražských muzikálech teď nic moc nevím a smutné je, že se mi to ani nechce hledat.
Co se týče školy tak děkuju, Tobě taky a jinak jsem měla už několik zápočtů, ale už jsem taky u dvou neuspěla a ten pocit je dost...frustrující takže pevně držím pěsti, ať ti tohle vydrží

3 Ducii Ducii | E-mail | Web | 20. ledna 2011 v 17:46 | Reagovat

Zajímavé stránky, díky za odkaz;)

4 Lisi Lisi | Web | 21. ledna 2011 v 8:32 | Reagovat

[3]: Taky mi přišly zajímavé. Hlavně na nich oceňuji i tu češtinu a věci, které se tam o Sophii dovíš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama