Lidice

15. června 2011 v 14:15 | Lisi |  Film/TV
10. června 1942 došlo k vyhlazení Lidic - genocidě, kterou Němci přiznali během války, jak se můžeme dozvědět z filmu Lidice.

Film jsem viděla. Nejsilnější dojem, který z něj mám, je ten, že film je natočený velmi naturalisticky. Přestože jsem věděla do čeho jdu, podoba filmu mě zasáhla.

Postavu, která je prezentována nejvíce, hraje Karel Roden. Ten se již dávno dostal mezi mé oblíbené herce, ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Jeho František Šíma zabil v hádce svého syna a následně byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Jenom tato skutečnost by z něj dělala opovrženíhodného člověka, ovšem po čase, když všichni kolem něj ví, co se stalo v Lidicích, ale před ním to tají, nám ho začne být líto. Jednoho syna zabil sám, druhý byl zabit v červnu 1942.

Po návratu z vězení se setkává s četnickým velitelem Rudolfem Vlčkem (Roman Luknár), který spolupracuje s Němci. Je to další postava, která si zaslouží soucit. Přestože spolupracuje s německými okupanty a všichni se ho straní, ve filmu je vidět, že tím vším trpí. Mohl si vybrat - buď odmítne spolupracovat a zaslouží si obdiv, jaký je to hrdina, že se vzepřel, a nebude žít, nebo bude žít, všichni jím budou pohrdat a on sám sebe bude taky nenávidět. Po skončení války nezvládne situaci a zastřelí se. Před svojí smrtí vhodí do kamen peněžní odměnu, kteoru dostal za pomoc při vyhlazení Lidic.

Mezi spolue se šímou jsou ve filmu prezentovány dvě ženy - jeho manželka a milenka. Manželka Anežka Zuzany Bydžovské je upoutána na invalidní vozík, po smrti svého prvního syna nechce o manželovi ani slyšet. Později se s ním chce smířit, ale dějiny jí to už nedovolí. Milenka Marie Zuzany Fialové má Františka stále ráda, jako první ho navštíví ve vězení. Přežije své uvěznění v koncentračním táboře, po třech letech ji úplně zbělaly vlasy.

Dále můžeme ve filmu vidět i mladší generaci, která se baví a odmítá si přiznat, že by hrozilo nějaké nebezpečí. Už na pohřbu Freantiškova syna na začátku filmu se mladý Horák a Stříbrný domlouvají, že odejdou za hranice. Další dva, kteří zůstali dál navštěvují kina a jiné zábavy, kde se seznámí s mladými dívkami. Aby jeden z nich na Aničku Maruszákovou udělal dojem, prezentuje se jako člen odboje. Když se chce s ní přestat vídat, napíše jí dvojsmyslný dopis, který se dá vyložit jako že byl 27. května 1942 v Praze. bohužel jí ho nechá na vrátnici továrny, kde Anička pracuje. Ta je ale nemocná a dopis si přečtě továrník Pála... Kvůli takovéto blbosti je nakonec rozhodnuto, že se středočeská vesnice Lidice stane místem nacistické odplaty za smrt protektora Heydricha.

Do této chvíle byl film pouze příběhem několika jedinců, teď nastává to pravé peklo. Lidičtí si 9. června začínají všímat německého vojska, které se pohybuje až moc blízko jejich vesnice. Neví, co se děje. Ovšem pozdě večer to již zjistí. do vesnice vtrhnou Němci, muže nad 15 let nahánějí do sklepa Horákova statku, ženy a děti internují ve škole. Vojáci zatím pilně sčítají majetek. Při téhle scéně mě napadlo, že jim to muselo dát spoustu práce takhle všechno dopodrobna sepisovat. Je vidět, jak si německý velitel dá bokem modrý kočárek, který bude používat jeho žena. Během bourání domů si unavení příslušníci německé branné moci přiťuknou pivem.

Na zahradu Horákova statku zatím přichází prvních deset mužů, vojíci namíří a ani se sklátí na zem. Nastupuje další desítka, musí si stoupnout před své mrtvé kamarády, za okamžik budou i oni ležet mrtví na zemi. Tak to pokračuje dál, v řadě stojí i čerstvě patnáctiletý chlapec.

U žen proběhne výběr dětí vhodných k převychování. podle tabulek si vybírají modrooké blonďáčky (zvláštní, jak tolik čelných předstvitelů Třetí říše mělo tmavé vlasy). Ostatní děti nechají nastoupit do auta, kde je otráví. Je vidět, jak zoufale tlučou do stěn kamiónu. Jeden z Němců danou situaci nevydrží a zastřelí se.

Ženy jsou odvezeny do koncentračního tábora, neví co se stalo jejich dětem a mužům. Do Lidice stále přichází pošta, kterou si nemá kdo odebrat. Dopisy schraňuje u sebe Vlček, aby je následně předal Šímovi.


Film Lidice se podle mě povedl. Rozhodně bude patřit mezi kvalitní známé české filmy. Rozhodně si minimálně zaslouží nějaké ty Lvy. Ovšem nejlepší by bylo, kdyby tento film nemusel být vůbec natočen a Lidice by byly jedna z mnoha běžných vesnic ležících blízko Prahy a rozhodně by nebyly jménem mnohem dívek po celém světě. Bohužel to tak není. Jméno Lidice zastupuje 340 obyvatel, kteří přišli o život, a také ty, kteří přežili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenča Zdenča | Web | 15. června 2011 v 15:10 | Reagovat

Na Lidicích sem byla včera v kině...film je hezky zpracovaný, ale velmi smutný, na konci sem brečela..:/

2 Romy Romy | 15. června 2011 v 19:32 | Reagovat

Já na nich taky byla, je to hlavně příběh lidské hlouposti. Jinak je opravdu velmi dojemný a musím souhlasit s tím posledním odstavcem.

3 Lisi Lisi | Web | 22. června 2011 v 14:45 | Reagovat

[1]: Já jsem taky měla slzy v očích. My víme, co ti lidi na plátně ještě neví a třeba se ani nedoví. Rozhdoně hodně dojemné bylo to čtení dopisů.

[2]: Jak by to dnes třeba vypadalo bez těch lidských hloupostí a hloupých náhod. Rozhodně jich bylo během historie mnohem víc. A Lidice patří mezi ty nejtragičtější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama