Wo war ich - Konopiště

31. července 2011 v 11:05 | Lisi |  Rodina

Wo war ich? Sešit s tímto názvem může vidět návštěvník 3. prohlídkové trasy na zámku Konopiště. Kdybych si ho také vedla, tak bych si do něj mohla připsat další položku. Zámek Konopiště.

Viděla jsem všechny tři prohlídkové trasy, které zámek nabízí. První trasa je více zaměřená na historii zámku, jeho poslední majitel František Ferdinand d'Este je na ní vidět jenom díky bohaté výzdobě lovecké chodby, za kterou je zodpovědný. Ovšem jeden exemplář pyšně připomíná, že se jedná o první ulovenou zvěř jeho dcery Sophie. Abych mu moc nekřivdila, dodal také většinu zámeckého zařízení, z nichž mnohé pocházelo z jeho estenského dědictví. Jinak se zde o něm či jeho rodině člověk moc nedozví.

Druhá trasa začíná pěti pokoji korunního prince Rudolfa, který ovšem spáchal sebevraždu dříve, než jeho pokoje byly dokončené, tedy je vysoce pravděpodobné, že na Konopišti pod správou svého bratrance nikdy nebyl. V jeho místnostech visí dost obrazů Habsburků, jsou tam i jeho rodiče.

Jelikož František Ferdinand bydlel s rodinou ve 3. patře, tak právě tam vede poslední prohlídkový okruh, který je zaměřen na soukromí posledního majitele. Vše je uvedeno do původního stavu. Díky tomu jsem měla pocit, že rodina teprve včera odešla a dneska se tu procházím já. Co mě převážně zaujalo, byl kufr, se kterým jel FF do Sarajeva. Nacházejí se v něm třeba nikdy nevyzvednuté lékařské recepty. Stejně tak si zde člověk může přečíst zasedací pořádek na slavnostní hostinu, která se měla konat 28. 6. 1914, ovšem nekonala se. Dva její aktéři již byli po smrti. S prvními oběťmi světové války souvisí i šaty, které měla vévodkyně na sobě v Sarajevu, stejně tak i kulka vyjmutá z jejího těla.

Abych se ovšem vrátila ke spokojenému životu rodiny daleko od Vídně, musím zmínit dojem, který ve mně vyvolalo uspořádání jejich soukromých pokojů. Přestože jsou podobně zařízené jako např. ty v Schönbrunnu či Hofburgu, zde jsem z nich cítila sálat teplo rodinného krbu. Ve Vídni jsem tento pocit neměla.

Arcivévoda měl se svojí manželkou společnou ložnici, pokoj spolu sdíleli i jejich dva synové Max a Ernst. Hernu měli společně se Sophií. Ještě dnes jsou v ní některé z jejich hraček, třeba maska opičáka či indiánský stan.
Arcivévodova pravnučka, také Sophie, se snažila získat zámek do svého vlastnitví. Jiný zámek, který Františku Ferdinndovi také patřil, dnes vlastní jiný jeho potomek - Anita. Jedná se o rakouský Arstetten, kde je zřízeno jeho muzeum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romy Romy | 3. srpna 2011 v 14:18 | Reagovat

Já jsem viděla jen 1. a 3. okruh a také se mi velmi líbili. Opravdu je 2. okruh o Rufolfovi?

2 Lisi Lisi | Web | 4. srpna 2011 v 11:52 | Reagovat

[1]: Z toho okruhu celých 5 místností je o něm, to si nejvíc vybavuji. Pak tam byla už jenom kaple, několik sálů se zbraněmi, které mi splynuly do jednoho a ještě asi dva salóny. Tedy z toho Rudolfa nejvíc.

3 Romy Romy | 5. srpna 2011 v 17:27 | Reagovat

Díky, to jsem ani nevěděla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama