Alžběta I.

20. února 2012 v 10:58 | Lisi |  Historie
Je až s podivem, kolik známých ženských panovnic se jmenovalo či jmenuje Alžběta. Nyní se hodlám věnovat té, která se narodila 7. 9. 1533 a zemřela 24. 3. 1603. Za matku měla Annu Boleynovou a otcem jí byl Jindřich VIII. Dále tato královna nevyrůstala sama , měla jednu sestru Marii a bratra Eduarda VI., se sourozenci měla společného otce. Alžběta, o které je řeč, byla anglickou královnou toho jména první.


Během prvního těhotenství královny Anny Boleynové každý doufal, že její miminko bude chlapeček, Jindřich VIII. mu již vybral jméno - Jindřich nebo Eduard. Děvče vyvolalo pochybnosti o Jindřichově předchozím jednání (přerušení vazeb s Římem, z Kateřiny Aragonské udělaná konkubína a z Marie nemanželské dítě). Anna ještě jednou potratila, což vyvolalo nové pochybnosti o její osobě, Anniny nepřátelé získali navrch, samotná královna byla ovlivněna z cizoložství (jeden z jejích milenců měl být její bratr) a byla popravena 19.5.1536, Jindřich VIII. se o den později zasnoubil s Janou Seymourovou. V roce 1554 proběhlo v Anglii Wyattovo povstání (skupina šlechticů nesouhlasících s manželstvím Marie I. a Filipa II. chtěla Marii sesadit z trůnu a na její místo dosadit Alžbětu), které zapříčinilo Alžbětino uvěznění v Toweru, z kterého byla později propuštěna a donucena žít v izolaci na venkově.

Alžběta I. nastoupila na trůn 17. 11. 1558 po její sestře Marii I., která byla velmi fanatickou katoličkou, nechala upálit na 300 protestantů. Marie uvažovala také o popravě Alžběty, ale její manžel Filip II. jí popravu rozmluvil (uvažoval, že po případné smrti Marie by se mohl s Alžbětou oženit).

Alžběta musela ze začátku bojovat o svůj trůn, protože katolíky nebyla považována za legitimní (podle nich jediné legitimní manželství Jindřicha VIII. Bylo to s Kateřinou Aragonskou) a za právoplatnou nástupkyni anglického trůnu považovali skotskou královnu Marii Stuartovnu (1542 - 1587), v té době budoucí francouzskou královnu. Mariin tchán Jindřich II. podpořil nároky své snachy tím, že jí nechal vytvořit nový erb, jehož jednu část představovala i Anglie. Když Alžběta I. požadovala navrácení přístavu Calais (Anglii ztraceno Marii I., ta podporovala svého manžela Filipa II. proti Francii), Jindřich II. souhlasil, že je vrátí, ale pouze právoplatné anglické královně, za kterou považoval Marii Stuartovnu. Toto byl počátek velmi špatných vztahů mezi Alžbětou a Marii Stuartovnou.

Alžběta I. byla korunována 15. ledna 1559, toto datum bylo vybráno po pečlivém zkoumání astrologa doktora Johna Dee. Obřad byl velmi slavnostní, tehdejší návštěvník mohl vidět např. živé obrazy symbolizující spojení rodů Lancasterů a Yorků.

Alžběta se během své vlády obklopila řadou významných poradců, např. William Cecil, Robert Dudley, hrabě Leicester (údajný milenec), Francis Walsingham. Ti, když zemřeli, nebo zestárli, byli nahrazeni svými syny (Leicester nevlastní synem hrabětem z Essexu a Cecil synem Robertem).

Alžbětina vláda byla umírněná, stál za ní parlament a střední vrstvy obyvatel (podporovala podnikání), sama byla protestanka, v roce 1570 byla papežem Piem V. exkomunikována z církve (tzn. kdyby byla např.zavražděna katolíkem, nejednalo by se o vraždu), ovšem tato situace nemohla ohrozit její pevnou pozici.

Skotská královna Marie Stuartovna uprchla po její porážce během vzpoury do Anglie, Alžběta ji nechala uvěznit, protože se obávala o svůj trůn (Marie Stuartovna byla pro katolíky právoplatnou královnou Anglie). Po odhalení spiknutí proti Alžbětě byla Marie Stuartovna souzena a následně 8. 2. 1587 popravena. Španělský král Filip II. vyslal na Alžbětu svou Armadu, chtěl aby se Anglie navrátila do lůna pravé církve. Jeho Armada byla poražena v srpnu 1588. Tato akce úplně zruinovala španělskou ekonomiku, ale Anglie již jen vzkvétala.

Alžběta I. zemřela 24. března 1603. Nikdy se neprovdala, díky čemuž se stal jejím dědicem skotský král Jakub VI. (syn Marie Stuartovny). Její svobodný stav způsoboval určitou nejistotu v zahraničních vztazích, vždy existovala šance, že se nějaká země stane spojencem Anglie (kandidáty na manželství byli např. habsburský arcivévoda Karel nebo valonští princové).

Je nazývána Panenskou královnou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 May May | Web | 2. března 2012 v 17:32 | Reagovat

Alžběta je jedna z mých oblíbených panovnic

2 Lisi Lisi | Web | 5. března 2012 v 9:11 | Reagovat

[1]: Souhlasím, taky je hodně zajímavá.

3 ZdenekT ZdenekT | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:15 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na sisi-a-pribuzni.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama