Atentáty na Hitlera

29. února 2012 v 15:20 | Lisi |  Historie
Být nenáviděným politikem sebou nese riziko atentátu. A co teprve, když se jedná o Adolfa Hitlera. Následující text je napsán podle knihy 42 atentátů na Adolfa Hitlera od Willa Bertholda, jednalo se o seminární práci do dějepisu v septimě, tedy to znamená, že následující text byl napsán již před 4 roky.


Přesný počet atentátů na Hitlera není dnes přesně znám, protože podklady jsou občas neúplné a u očitých svědků se již stírají hranice mezi fikcí a realitou.

Na začátku Hitler vražedné útoky předstíral, protože chtěl odvrátit pozornost lidí od projevů násilí svých ozbrojených oddílů a vytvořit tak obraz o vysoké ceně jeho života. Po převzetí moci byly všechny útoky na něj před veřejností utajovány a prohlašovány za tajnou říšskou záležitost. Některé pokusy o atentát na Adolfa Hitlera nebylo možné udržet v tajnosti, tehdy ministerstvo propagandy hlásalo, že za útoky stojí nepřátelská cizina.

Každému potencionálnímu atentátníkovi usnadňoval situaci samotný Hitler. Běžně se vozil v otevřeném voze, během různých pompézních akcích se zdravil s každým člověkem z davu, bral malé děti do náručí.

Každý nezdařený útok na Hitlera posiloval jeho víru v to, že je vyvoleným, který má vézt národ. Lidé, kteří na něj chtěli spáchat atentát, pracovali samostatně nebo ve skupinách. Ze začátku patřili atentátníci mezi cizince, později přešla úloha atentátníků mezi důstojníky armády. Hitler měl být zastřelen, otráven, probodnut, měl zahynout po bombovém útoku. Někteří z potenciálních atentátníků byli připraveni zemřít společně s Hitlerem, chtěli nechat vybuchnout bombu.
Hitlera mnohokrát zachránila pouhá náhoda, někdy odešel z místnosti dříve, než vybuchla bomba, jindy v ní strávil méně času, než bylo potřeba, aby se zaktivovala roznětka. V jiném případě byla zrušená celá akce, na které měl být na Hitlera spáchán atentát.

Hitler měl být už otráven v lednu 1932 v berlínské restauraci Kaiserhof, pozadí se nepodařilo nikdy objasnit. Tento pokus byl namířen i na Hitlerovi spolupracovníky, nejméně postižený byl samotný Hitler.

Další útok byl na začátku jeho kariéry jako kancléře plánovaný v Královci, tehdy hlavním městě východního Pruska. V březnu 1933 měl být Hitler na popud Karla Luttera a jeho přátel z komunistické strany vyhozen do vzduchu. Spiklenci byli neopatrní, pravděpodobně někdo z jejich řad je udal a skupina byla pár hodin před příjezdem Hitlera zatčena policií. Nenašli se žádné důkazy a na konci roku 1933 byli propuštěni.

Jak Hitler upevňoval svou moc, tak spousta lidí prchala za hranice. Tam opozice vytvořila hnutí s cílem zbavit se Hitlera. Jeden z nich, Otto Strasser, se stal šéfem skupiny Černá fronta. Strasser řídil vše v pozadí, dodával informace a materiál. Tak chtěl Helmut Hirsch vyhodit do povětří řečnickou tribunu během sjezdu NSDAP v Norimberku. Jenomže kurýr s výbušninou byl chycen na hranicích a Hirsch následně popraven. Toto byl už 21. pokus o zavraždění Adolfa Hitlera.

Pod velením majora F.W. Heinze byl připraven další pokus o atentát na Hitlera. Jeho skupina se měla prostřílet říšským kancléřstvím k Hitlerovi ve chvíli, kdy by vydal rozkaz k útoku na Československo. Kapitulace Beneše bez boje prý tento záměr překazila a skupina se rozpadla.

Mezi cizince, kteří chtěli zavraždit Hitlera patřili dva britští agenti Sovětů - A. Foot a Bill Philips. Navrhli svým šéfům, že ho můžou zavraždit v mnichovské restauraci. Odpověď jim nikdy nepřišla. Jiným cizincem byl Švýcar pocházející z francouzské částí - Maurice Bavaud. Neuměl vůbec německy, nejprve se v Německu ubytoval u svých příbuzných, byl několikrát udán, ale přesto mohl pokračovat v přípravách atentátu. Jednou ho chtěl zastřelit v Mnichově, ale dav ho vytlačil mimo dostřel. Nakonec byl Bavaud zatčen cestou domů do Švýcarska, když cestoval na černo. Jeho život skončil pod gilotinou.

Jinou zajímavou možnost vymyslel britský atašé plukovník Noel Mason - MacFarlane, jeho koupelna byla vzdálena pouze 100 metrů od tribuny, na které měl Hitler přijmout hold ke svým narozeninám. Nabídl tuto možnost britskému ministerstvu zahraničí, které ovšem jeho návrh okamžitě zavrhlo.

Atentát, který se nepodařilo utajit před veřejností, provedl Georg Elser. Pracoval samostatně, cíl se snažil dostat v mnichovské pivnici. Ve stejné pivnici byl v roce 1923 pokus o puč vedený Adolfem Hitlerem a právě na místě neúspěšného pokusu o puč měl Hitler každoročně projev. V roce 1938 Elser Hitlerův projev pouze sledoval, poznatků, které získal se snažil využít o rok později. Rozhodl se umístit bombu do pilíře, který stál nad řečnickým pultem. V srpnu 1939 odcestoval do Mnichova a každý večer chodíval na večeři do pivnice.Tam se vždy schoval a počkal než odejdou zaměstnanci a následně celou noc vyvrtával díry do pilíře, aby do něj mohl následně umístit bombu. Vše měl naplánované tak, aby výbuch proběhl 8. listopadu 1939 v 21:20, tedy v polovině Hitlerova projevu. Ten se ovšem rozhodl odejít z pivnice dřív a když skutečně došlo k explozi, seděl už ve vlaku. V této době se Elser nacházel už na švýcarské hranici. O rok dříve si ověřil, zda tam není žádná stráž, jenomže to nebyla válka. Nyní ho na hranicích zastavili dva němečtí strážní, po předvedení výslechu musel ukázat obsah svých kapes - kleště, pohled z pivnice, rozbuška a komunistický odznak. Po dojití zprávy o výbuchu byl zadržen jako potenciální atentátník. Nevěřili mu, že pracoval sám, byl krutě mučen a vězněn v koncentračním táboře, aby mohl být použitý jako důkaz proti poraženým Britům. Ke konci války se stal Elser a jemu podobní vězni neužiteční, tudíž měli být na Himmlerův příkaz zlikvidováni. Georg Elser byl popraven 9. dubna 1945.

Následující případy nebyly naplněné, protože vždy něco selhalo. Německý diplomat Erich Kordt se chtěl 11. listopadu 1939 vyhodit v říšském kancléřství do povětří i s Hitlerem. Plán selhal, protože výbušnina nebyla včas dodána. O rok později chtěl polní maršál Erich von Witzleben zastřelit Hitlera při vítězné přehlídce po porážce Francie. Tři důstojníci z jeho štábu, vesměs příslušníci vysoké šlechty, byli připraveni provézt na něj útok. Hitler však na poslední chvíli odřekl účast na přehlídce.

S postupujícími válečnými událostmi se budoucí atentátníci začali rekrutovat z řad armády. Generál Hubert Lanz, generálmajor dr. Hans Speidel a velitel tankového pluku Großdeutschland hrabě von Strachwitz připravovali zatčení a zastřelení Hitlera, když měl navštívit skupinu armád B u obce Walki v Polsku. Hitler ovšem znovu na poslední chvíli změnil své plány a odletěl jinam.

Nyní na řadu přichází plukovník von Tresckow. Ten inicioval hned několik útoků na Hitlera. Nejdříve vpašoval dvě malé anglické bomby do Hitlerova letadla, zde nefungovala časová rozbuška, z útoku sešlo. Po domluvě s generálmajorem von Gersdorffem se generálmajor rozhodl na sobě odpálit výbušninu. Rozbuška byla načasována na deset minut, Hitler se na výstavě ukořistěných sovětských zbraní zdržel pouhé dvě minuty. Major von dem Bussche-Streithorst měl v Hitlerově hlavním stanu v prosinci 1943 prezentovat nové polní uniformy. Chtěl při té příležitosti zničit Hitlera i sebe ručním granátem. Vlak s novými uniformami byl po cestě rozbit, k prezentaci nedošlo. Další termín předvádění uniforem byl stanoven na 11. únor 1944. Tentokrát se chtěl s Hitlerem vyhodit do povětří nadporučík von Kleist. Prezentace se opět nekonala.

Nejznámější atentát a druhý před veřejností neutajený s ohromnými následnými represáliemi byl spáchán 20. července 1944. Hlavní aktér byl Claus von Stauffenberg. Tento atentát je dnes nejznámější, vzniká podle něho film Valkyrie s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Claus Philipp Maria Justinian Schenk, hrabě von Stauffenberg (15. listopad 1907- 21. červenceec) byl německý důstojník generálního štábu. V roce 1943 absolvoval jezdeckou školu v Hanoveru. V únoru 1943, poté co byl povýšen na podplukovníka, se stal Stauffenberg prvním důstojníkem velícím 10. ozbrojené divizi, která se účastnila Africké války. V dubnu 1943 byl těžce zraněn (při náletu přišel o oko, pravou paži a dva prsty na levé ruce). 20. července 1944 po šesté hodině ranní opouští Berlín a v 10:15 jeho letadlo přistává ve městě Ketrzin, nedaleko "Vlčího doupěte". Toho dne bylo pořádně horko -jednání se nekonalo v krytu, ale právě kvůli vedru v domě s otevřenými okny. Proto bomba v příruční tašce Stauffenberga nemohla mít takový účinek, jak se očekávalo. Před jedenáctou hodinou vstoupil Stauffenberg do poradní místnosti, položil tašku s bombou přímo k Hitlerovi a s omluvou, že si musí zatelefonovat, odešel. V 11 hodin se ozval výbuch, Adolf Hitler opět přežil, měl protržený ušní bubínek, pohmožděniny levého ramena a lehké poranění obou nohouzpůsobené třískami z podlahy. Hitlera před explozí značně ochránila masivní noha a masivní deska stolu.

Hned po výbuchu spustil Stauffenberg operaci "Valkýra" - zahájení státního převratu. To už se ozývaly hlasy, že Hitler žije, a proto někteří velitelé Wehrmachtu váhali, zda mají rozkaz splnit.
Tímto atentátem se rozpoutaly rozsáhlé čistky, kdy bylo popraveno 4980 osob. Stauffenberg a další tři důstojníci byli ještě tu noc popraveni. K účastníkům spřísahání proti Hitlerovi dále patřili: generál Beck, generál Hoepner, generál Olbricht, plukovník Mertz von Quirnheim a generál Fromm.

Poslední atentát na Hitlera měl být spáchán v posledním útočišti říšského kancléře, a to v jeho bunkru. Atentátníkem měl být Albert Speer, ministr zbrojního průmysl. Chtěl zavést plyn do větrací šachty bunkru. Tento pokus se také nezdařil, ovšem existuje tu možnost, že si tento pokus vymyslel samotný Speer, aby si zachránil život na Norimberském tribunálu. Byl odsouzen ke 20 letům vězení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | Web | 11. března 2012 v 4:54 | Reagovat

Být nenáviděným politikem je ještě poměrně v pohodě. Daleko nebezpečnější je být milovaným politikem.

2 Lisi Lisi | Web | 12. března 2012 v 8:20 | Reagovat

[1]: Zajímavá myšlenka.

3 jirka jirka | Web | 27. srpna 2012 v 20:17 | Reagovat

Dobrý článek o Hitlerovi http://czblog.cz/proc-byl-hitler-mel-snad-nejake-poslani/

4 ataetastdst ataetastdst | E-mail | 17. prosince 2014 v 9:27 | Reagovat

rr rt rtrwwtrttratawerstsdassrtssaatw

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama