Marie Curie Sklodowská

21. února 2012 v 15:07 | Lisi |  Historie
Narozena: 7. listopadu 1867 ve Varšavě v Polsku
Zemřela: 4. července 1934 ve Francii

Narodila se jako poslední z pěti dětí matce učitelce hudby a otci profesoru matematiky a fyziky na gymnáziu. Marie přišla na svět v době, kdy bylo Polsko pod carskou nadvládou a trpělo mnoha nařízeními, jedním ze zákazů vlády bylo i to, že dívky nesmějí studovat na univerzitě. Tato skutečnost významně ovlivnila život budoucí dvojnásobné laureátky Nobelovy ceny.Marie Sklodowská chvíli pracovala jako domácí učitelka a vychovatelka, přičemž podporovala svou sestru v studiu medicíny na pařížské Sorbonně. Když její sestra dostudovala, mohla Marie odjet do hlavního města Francie sama, čímž se stala první ženou, která studovala fyziku a chemii. Nezbývá dodat nic jiného než to, že teď se sesterské role obrátily, podporu od sestry získávala nyní sama Marie. Přesto musela mladá Polka po večerech doučovat jiné, aby měla peníze na živobytí.

V době svých studií poznala svého budoucího manžela Pierra Curieho. V roce 1895 měli občanský sňatek, protože Piere byl bez vyznání a Marie nebyla nábožensky tak aktivní. To vedlo k roztržce s katolickou rodinou nevěsty.

Manželé Curieovi měli spolu dvě dcery - Irenu a Evu. Jejich manželství bylo harmonické, Piere s oblibou říkal, že by bez své ženy nebyl tím, čím je. Marie se po jeho tragické smrti 19. dubna 1906 zhroutila.

Pierre pomohl sé ženě také profesně - doporučil ji Becquerelovi, který jí nabídl doktorandské studium pod svým vedením na zdánlivě neatraktivní a pracné téma - zjistit, proč je radioaktivita některých druhů uranové rudy mnohem vyšší, než by plynulo z podílu čistého uranu v rudě. Později se ke své ženě připojil i Pierre.

Po dokončení studií se začala s manželem na základě objevů Henriho Becquerela věnovat studiu radioaktivity. Společně zpracovali několik tun jáchymovského smolince. V roce 1898 izolovali polonium, pojmenované podle vlasti Marie. Jejich objev radia měl velký přínos v medicíně, dále objevili např. záření alfa a beta.

Jejich objevy byly velmi přínosné, tudíž nikoho nemohlo překvapit jejich ocenění. V roce 1903 získala Marie jako první žena na světě Nobelovu cenu s Antoinem Henrim Becquerelem a svým naželem Pierrem Curie. Svoji druhou Nobelovu cenu za chemii získala v roce 1911 za objev polonia a radia.

To ovšem není všechno, paní Curie získala řadu dalších ocenění, za přínos v oblasti vědy získala 16 medailí a 10 cen. Byla členkou různých světových akademií a vědeckých společností. Ovšem nejvíce si cenila jmenování profesorkou na pařížské Sorbonně. To zní učinilo první ženu na této pozici.

Oddat svůj život vědě měla Mariina rodina zřejmě v genech, v její práci pokračovala dcera Irene s manželem Fredéricem Joliotem. To, že i tento manželský pár obdržel Nobelovu cenu za objev umělé radioaktivity v roce 1935, se již velká vědkyně nedozvěděla.

Její práce s radioaktivními látkami byla příčinou zhoubné leukémie, které podlehla 4. července 1934. Ostatky této velké ženy jsou uloženy v pařížském Pantheonu, denně se s touto ženou setkávají i žáci ve vyučování, chemický prvek č. 96 se jmenuje totiž na její počest curium.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 24. února 2012 v 19:58 | Reagovat

Buď byla nebojácná nebo nerozumná, když hazardovala se svým životem.

2 Romy Romy | 27. února 2012 v 19:31 | Reagovat

Myslím, že ani jedno. Četla jsem její biografii Madame Curie, kterou napsala její dcera Eva. Marie si neuvědomovala, že by mohla ohrozit svůj život. Práce s radioaktivitou byla teprve v plenkách a jí přišlo přirozené vyzkoušet, co nová látka umí. Později už žádné ochranné pomůcky nepoužívala, myslela si, že už si víc uškodit nemůže, ale svoje žáky nabádala k obezřetnosti.

Ještě k tomu článku. Jak to, že je pohřbena v Pantheonu, v knize ji pohřbili do hrobky k manželovi. Oni ji později přemístili? Tohle nevím, tak se ptám. Nechci, aby to vypadalo jako rýpání. Jinak je ten článek velmi povedený.

3 Lisi Lisi | Web | 28. února 2012 v 8:01 | Reagovat

[2]: Neboj, nerýpáš. Podle tohoto je v Pantheonu pohřben i její manžel, sdílí spolu hrobku VIII.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_personnes_inhum%C3%A9es_au_Panth%C3%A9on_de_Paris?oldid=54549752

Takže vlastně v té hrobce s manželem je.

4 Romy Romy | 28. února 2012 v 15:12 | Reagovat

Tak to je museli později vážně přestěhovat. Původně je totiž pohřbili do manželovy rodinné hrobky nedaleko Paříže. Ale například Napoleonova syna také přemístili z vídeňské Kapucínské krypty za 2. světové války do Pantheonu.

5 Bozz Dráš! Bozz Dráš! | 24. února 2014 v 13:15 | Reagovat

Čauky pahojky, menuju se Ondra. Sem s malí veznišky u chlumce. Miluju vúny cukrový. Ale to je jedno. K tomu článku. Je moc milí, dýki že si o mojí přýbuzné napzala tag pjekný článečýček. Jsem bozz a lovuju tě, kočko!!
Tvůj Drážek z Poděbrat nebo otkut.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama