Pojišťovna Allianz

5. března 2012 v 16:00 | Lisi |  Historie
Historie pojišťovnictví mě fascinuje. Už na gymnáziu jsem v rámci jedné práce stručně zpracovala vývoj českého pojišťovnictví, před rokem jsem zde napsala tematický článek o pojišťovně krále Maxe, ve stejné době jsem zpracovávala jako seminární práci německé pojišťovnictví. V té době mě skutečně zaujala pojišťovna Allianz, která minimálně na svých mateřských stránkách dbá o svoji historii. Můžete se o tom sami přesvědčit. Tyto stránky jsou precizně zpracovány,pro mě byly cenným zdrojem informací.


Dozvědět se můžete mnoho zajímavého, veškeré informace doprovází i obrazový materiál.


Allianz byla založena v Berlíně roku 1890 Carlem Thiemem a bankéřem Wilhelmem Finckem jako poskytovatel přepravního a havarijního pojištění, životním pojištěním se začala zabývat až v roce 1922. O tři roky později expandovala na zahraniční trhy, do vypuknutí 1. světové války operovala v USA, Nizozemsku, Skandinávii, Itálii, Belgii, Francii a na Balkáně. O jejím velkém významu svědčí i výsledná cena v první veřejné nabídce akcii na berlínské burze v roce 1895. Akcie na začátku obchodování měly nominální hodnotu 250 marek, na konci se jejich vzrostla na 750 marek. Ještě před vypuknutím války se Allianz musela zabývat likvidací škod po zemětřesení v San Francisku (1906) a potopení Titanicu (1912).

V meziválečných letech se stala Allianz účastníkem mnoha fúzí, poslední proběhla v roce 1929 s Frankfurter Versicherungs-AG. Pojišťovna taktéž zapojovala do své činnosti moderní techniku.

Nástup Adolfa Hitlera přivedl do Allianz nové zaměstnance oddané národnímu socialismu. Stávající židovští pracovníci museli z pojišťovny odejít. Toto opatření nejprve postihlo lidi na vedoucích pozicích. Některým z nich se nepodařilo opustit Německo a následně byli deportováni do koncentračních Táborů (James Freudenburg, předseda představenstva frankfurtské pobočky). To ovšem nebyl případ Maximiliana Eichbauma, ředitele Allianz Magdeburgu, který ztratil svoje místo v roce 1935. Původně měl převzít některou z rakouských kanceláří, ale nakonec s rodinou emigroval do Jihoafrické republiky (1937), kde mu Allianz našla místo v přidružené pojišťovně.

Majetek židovských klientů byl postupně zabavován.

S počáteční německou expanzí do jednotlivých evropských zemí se rozšiřovala oblast, kde může pojišťovna působit. Vše se dělo podle principu minimalizovat nebezpečí a maximálně využít výhody nových obchodních příležitostí. Mimo nových oblastí působení získala pojišťovna nové klienty spojené s NSDAP.

Dlouho trvající válka pojišťovnu hodně vysilovala, měla nedostatek personálu. Po jejím skončení začíná reorganizace společnosti, v prvních květnových dnech dává ředitel Gerd Müller na dveře zničeného ředitelství ručně psanou poznámku: "Sejdeme se 18. května a uvidíme, co můžeme dělat, podepsán Dr. Gerd Müller." Mimo jiné probíhá ve společnosti i denacifikace. Poválečná situace v Sověty obsazeném Berlíně přinutila pojišťovnu Allianz přesunout své ředitelství do Mnichova. Výše popsaná situace se odehrávala i v mnoha jiných německých pojišťovnách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | Web | 11. března 2012 v 5:30 | Reagovat

Ahoj, tvůj blog se mi velmi líbí. ;)

2 Lisi Lisi | Web | 12. března 2012 v 8:21 | Reagovat

[1]: Moc děkuji.

3 Severka Severka | Web | 10. dubna 2012 v 23:45 | Reagovat

Panejo, nevěděla jsem, že někoho může tak fascinovat pojišťovnictví :)

4 Lisi Lisi | Web | 12. dubna 2012 v 14:18 | Reagovat

[3]: Ale jeho historie, navíc je to vděčné téma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama