I - 1837 -1862

1. srpna 2012 v 16:06 | Lisi |  Kalendář
První část minisérie týkající se toho, co se za uplynulých 175 let událo. Seznamte se s prvními 25 a 1 rokem.

Uvidíte, že níže předložené čtvrtstoletí se neslo v narození někde poslední, jinde předposlední generace vládnoucí modré krve.

Na Štědrý den roku 1837 se v zatím malé rodině vévody Maxe Bavorského narodila dcera, které dali jméno Elisabeth Amalie Eugenie. Malá holčička bude známa jako Sisi.

O rok později, 17. srpna 1838, zemřel Lorenza Da Ponte, autor libreta Figarovy svatby, spolupracovník velkého Wolfganga Amadea Mozarta.

9. srpna 1839 se opět rozrostla rodina bavorského vévody, k chlapci a dvěma dívkám přibyl Carl Theodor. Rodina ho bude nazývat Gackel. Stane se vystudovaným lékařem, věc pro jeho společenskou vrstvu do té doby nevídaná.

A o necelý rok později, 27. května 1840, zemřel Paganini. Houslista, jehož jméno znají i nehudebníci.

Opět nastal čas pro nový přírůstek do vévovodské rodiny, poměr 2:2 se změní na 3:2 ve prospěch děvčat. 4. října 1841 se narodí Marie Sophie Amalie.

Roku 1842 se bude z nového člena radovat pro změnu rodina arcivévody Franze Karla a arcivévodkyně Sophie. Ta 15. května přivede na svět Ludvíka Viktora. Jeho nejstarším bratrem je budoucí František Josef I.

No a roku 1843 se opět rozšíři rodina vévody Maxe, 30. září se narodí děvčátko, které bude něžně nazýváno Vrabčák - Matylda Ludovika.

O rok a 15 dní později (15. říjen 1844) je veřejný debut Johanna Strausse syna v Dommayerově kasinu. Opět se jedná o jméno, které alespoň někdy slyšel každý nemuzikant.

7. ledna 1845 přijde na svět poslední bavorský král - Ludvík III. Stane se také švagrem Gisely, druhorozené dcery Sisi.

Rok 1846 přinese změnu na papežském stolci, 16. června začíná pontifikát Pia IX.

A 23. února 1847 se znovu rozroste rodina bavorského vévody Maxe, narodí se opět holčička. Sophie Charlotte se stane vévodkyní z Allenconu a tragicky zahyne. Toto děvče bude známo i díky filmu Žofie, mladší sestra Sisi.

Máme tu rok 1848, v prosinci se předposledním rakouským císařem stává František Josef I.

O rok později (7. prosince 1849) se jeho tetě Ludovice, manželce bavorského vévody Maxe narodí chlapec Max Emanuel, rodině známý jako Mapperl. Poměr ve vévodské rodině mezi žijícími dětmi se uzavře 5:3 ve prospěch děvčat. Kdyby se brali v potaz i děti, které se nedožily dospělosti, bude to 5:5.

Nyní menší návrat ke starší generaci, arcivévoda Johann, syn císaře Leopolda II., vnuk Marie Terezie a bratr tehdy již zesnulého císaře Františka II./I., zároveň osoba, kterou v hojném počtu začaly mezi Habsburky morganatické sňatky se roku 1850 stává starostou ve městě Stainz.

No a 19. října 1851 umírá další vnouče Marie Terezie - Marie Thérèse Charlotte, jediné dítě Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty, které přežilo francouzskou revoluci.

O rok a pár týdnů později, 25. listopadu 1852, máme další porod. Na svět přichází Johann Salvator, později Johann Orth. Roku 1890 se ztratí na moři, později bude prohlášen za mrtvého.

18. srpen 1853 se nese ve znamení zásnub jisté bavorské Sisi a rakouského císaře.

Snoubenci budou mít svatbu v dubnu příštího roku, tedy 24. 4. 1854.

A již 5. března 1855 se jim narodí první dítě - holčička Sofie.

Ta dostane 12. července 1856 sestřičku Giselu.

Bohužel nebude tak silná jako její mladší sestra a 29. května 1857 podlehne v Maďarsku onemocnění.

Nyní samotná Gisela nezůstane sama dlouho, 21. srpna 1858 se narodí korunní princ Rudolf, její mladší bratr.

V rodině nastane další radostná událost, 28. května 1859 se žení starší bratr císařovny Sisi Ludvík. Jeho vyvolenou se stává herečka Henriette Mendelová, kerá získane titul svobodné paní z Wallersee. Narodí se jim dcera Marie. Ta bude hrát určitou roli v pozadí tragédie v Mayerlingu, kdy se zastřelí její vlastní bratranec korunní princ Rudolf.

Od příštího roku (1860) začíná bydlet mladší bratr císaře Františka Josefa I. Karel Ludvík se svou rodinou v paláci Augarten.

Ovšem na rodinu se žene smutná zpráva, císařovnina mladší sestra, poslední královna obojí Sicílie Marie, bude muset odejít do exilu. Itálie se totiž sjednocuje, ale ještě než se tak stane, tak se Marie proslaví svým hrdinstvím v bitvě u Gaety, který skončí 13. února 1861.

Příští rok, v den kdy se slaví výročí dobití Bastily, se 14. července 1862 narodí Gustav Klimt. O pár let později se postará jako jeden z umělců o výzdobu vily Hermes, daru císaře Františka Josefa I. své manželce Sisi.


Následuje: II - 1863 - 1888
Zdroje: wikipedia.org - různé jazykové mutace
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Romy Romy | 2. srpna 2012 v 8:00 | Reagovat

Hezký článek.

2 Vendy Vendy | Web | 3. srpna 2012 v 16:31 | Reagovat

Zaujalo mě, že jsi do sbírky dat zařadila i umělce - Paganiniho, veřejný debut Johanna Strause, nebo narození Gustava Klimta. Prostě jsi to vzala komplexněji...
Sissi znám hlavně z třídílného snímku, který u nás už několikrát dávali. Nádherný film, vždycky jsme s mamkou obdivovaly ty krásné róby a zámky a všechnu tu parádu, ale líbil se nám i samotný příběh Sissi a Franze.

3 Lisi Lisi | Web | 5. srpna 2012 v 17:40 | Reagovat

[1]: Děkuji.

[2]: Když se naskytli umělci, tak jsem je využila. Navíc bez Strausse si snad nikdo Vídeň představit nedokáže, houslista se svým zaměřením do představovaných kruhů jenom hodí a Klimt vymaloval vilu. Takže souvislosti jsou.

4 Rézi Rézi | Web | 6. srpna 2012 v 19:00 | Reagovat

Napsala jsi to opravdu přehledně, řekla bych, že se mi to bude hodit do školy. Připojím se ještě, když čtu komentář Vendy, že třídílný film Sissi patří mezi mé oblíbené, vím, že skutečnost je naprosto jiná, než je ukázáno v tomto snímku, ale mně se toto romantické pojetí moc líbí. Vždycky když slyším o Alžbětě Bavorské vybavím si ji jako Romy Schneider :-)

5 Lisi Lisi | Web | 6. srpna 2012 v 19:14 | Reagovat

[4]: Když jsem dělala do školy seminárku, tak jsem narazila na šunku Sissi, ta dostala své jméno díky Romy Schneider a tomu, že si díky ní (či obráceně) každý vybaví císařovnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama