Listopad 2012

Čistá duše (A Beautiful Mind)

29. listopadu 2012 v 17:25 | Lisi |  Film/TV
V situaci, když se dozvím tah protihráče, nemám důvod měnit své vlastní rozhodnutí, protože bych si nepolepšila. Tuto situaci popisuje Nashova rovnováha. Nashova podle Nashe. Přesněji řečeno podle Johna Forbese Nashe mladšího, nositele Nobelovy ceny za ekonomii.

Nashova příběhu se ujal Ron Howard a do hlavní role Nashe, který obrátil Adama Smithe naruby, obsadil Russella Crowea. V dalších rolích jsou také známí herci, např. Paul Bettany či Adam Goldberg.

Příběh začíná univerzitními studii mladého Nashe. Ten je značně nervóní, protože většina jeho spolužáků už učinila nějaký význačný objev a on ne a ne přijít na něco zásadního. Kamárádi si z něj utahují, nasštěstí má ale blízkého přítele Charlese, který za ním vždy stojí.

Hrátky s létem

11. listopadu 2012 v 10:53 | Lisi |  Foto
Následující snímky mají společné to, že vznikly v létě. Tedy vlastně nemají společné skoro nic kromě mojí maličkosti.

Na toto Václavské náměstí jsem už odkazovala, nyní jsem si se snímkem znovu pohrála a vzniklo toto:

Napoleonovo slavkovské stanoviště

2. listopadu 2012 v 14:44 | Lisi |  Historie
Přesně za měsíc bude 2. prosince. Toho dne v roce 1805 proběhla slavná bitva u Slavkova. Střetli se v ní tři císařové - francouzský Napoleon, ruský Alexandr I. a rakouský František I.

Napoleon bitvu strávil na kopci Žuráň, odkud měl detailní přehled na bojiště. Jeho stanoviště se dá na Žuráni dodnes najít, byl tam postavený památník s mapou bojiště.

Taktéž je na něm vyrytá Napolonova řeč ve francouzštině a češtině:

"Vojáci! Můj národ přivítá vás s radostí a stačí řeknete-li: Byl jsem v bitvě u Slavkova, aby se odpovědělo: Hle, hrdina."
Napoleon