Baron Trenck na Biskupském dvoře

30. června 2013 v 13:29 | Lisi |  Divadlo
Osobně jsem se s baronem Trenckem poprvé setkala, když jsem jako malá navštívila kapucínskou hrobku. Jiné setkání se s ním dá absolvovat při čtení mnoha pověstí, ve kterých vystupuje. Od minulého roku ale existuje další možnost setkání - vždy na začátku prázdnin v rámci venkovního představení na Biskupském dvoře.

Autory hry Baron Trenck aneb per procellas ad portum jsou Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán. Režie se ujal právě Slovák, zahrál si i jednu z rolí, uherského grófa, jednoho z Trenckových přátel.O co v této výpravné legendě se zpěvy jde? Divák se dozví o osudu Františka, svobodného pána z Trencků. Poprvé se s ním seznámí, když mu hrozí poprava v Rusku, ale v poslední chvílí získá od carevny Anny milost. Následuje žádost Marie Terezie o pomoc v boji o uhájení se trůnu. Vidíme několik mazaných způsobů, jak baron Trenck zvládl jednotlivá města dobýt, a další ukázky jeho válečného umění. Nicméně je také znázorněno, že ostatní generálové a šlechta ho neměli rádi, takže když se jistě jejich přičiněním dostal k soudu, tak se radovali z jeho porážky. Marie Terezie ho na žádost svého manžela posílá na brněnský Špilberk. Po pár měsících baron umírá. Ale skutečně zemřel?

Autoři v úvodu programu sami přiznávají, co si vymysleli a upravili, aby dostáli vytvoření legendy o muži, do něhož se zamiluje sama Marie Terezie tak moc, že ho přijede navštívit do jeho brněnského vězení. Kdo ví, jaká byla Marie Terezie mimo to, co známe z dochovaných dokumentů. Líbilo se mi, že při své uherské korunovaci měla v náručí malého Josefa II.

Ale nejdůležitější postavou je bezpochyby sám baron Trenck. Hraje ho vynikající Petr Štěpán, a abych podrobně popsala, jak se mi jeho postava líbila, tak by mi nestačily superlativy. Další významnou figurou je ve hře Pěvec (Jakub Uličník), který zpívá o tom, co se děje a vlastně vytváří onu legendu. Za zmínku stojí, co řekne Trenckovi po tom, co unikne popravě. Trenck si není jistý, jestli by někomu chyběl.

"…A z čeho bych žil já? Sobče! Já zpívám o hrdinech, ne o těch beze jména, co zařvou někde v zákopech…"*

V dalších hlavních rolích se představí Hana Kováříková jako Marie Terezie, v roli jejího manžela Milan Němec. Výrazně se projevuje také Zdeněk Junák, poprvé v roli Trenckova otce. Další viditelným hráčem je Martin Havelka jako popravčí, baronův velitel a opat.

Líbilo se mi, jak si v celém představení herci hráli s jazykem. Uherská šlechta mluvila maďarsky a slovensky, díky tomu bylo hezky vidět, že nemluví nijak perfektně německy. Taktéž se mi líbily kostýmy, zvláště u uherské šlechty. Ty jsem si oblíbila již u sto let mladší Sisi, jejich kabáty přes rameno jsou okouzlující.

Již jsem se zmínila, že se představení nehraje v sídle divadla na Lidické, ale na Biskupském dvoře. To dalo celé hře další rozměr. Když za baronem Trenckem přijala císařská návštěva, tak mu jeho žalářník řekl, ať jde na Biskupský dvůr, že tam na něj někdo čeká. Kromě čekající Marie Terezie a jeho kamaráda jsme tam seděli i my diváci. Také rakev s "tělem" Trencka odnášeli mniši směrem doleva od diváků. Tam ale stojí skutečná kapucínská hrobka, v níž odpočívá skutečná osoba, které tato výpravná legenda se zpěvy skládá velký hold.
*citace z programu

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 1. července 2013 v 17:06 | Reagovat

Zajímavě pojaté představení! Určitě to působilo autenticky.

2 Miloš Miloš | Web | 9. července 2013 v 10:07 | Reagovat

Já jsem myslel, že baron Trenck byl na Špilberku vězněný více než 20 let, ale už si to z návštěvy Kasemat nepamatuji.
Muselo to být zajímavé vidět "skutečné" historické postavy. Díky za tip na zajímavé představení.

3 Lisi Lisi | Web | 15. července 2013 v 10:03 | Reagovat

[1]: To jo.

[2]: To nevím, z návštěvy Špilberku si Trencka vůbec nepamatuji. Tohle představení se jim v MdB moc povedlo, navíc i místo bylo zvoleno dokonale, jak jsem se snažila uvést v článku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama