Síla lidskosti (TV film)

26. června 2013 v 17:08 | Lisi |  Film/TV
Síla lidskosti je nejenom životopisný film o Nicholasu Wintonovi, ale také televizní film o doktorce Giselle Perlové. Shodu názvů má na svědomí český překlad originálního Out of the Ashes. Aby se to více zamotalo, tak ve slovenštině se film jmenuje Skutočný príběh: Doktorka Gisella Perlová. Tedy podle tohoto jména už můžeme hned poznat, že daný snímek je o jakési doktorce, která žila v letech 1907 - 1988.

Z jejích životních dat se dá odhadnout, že v době, když začala druhá světová válka, musela mít již slušně rozjetou kariéru. Pokud prozradím, že Gisella Perlová byla Židovka, její specializací se stala gynekologie a pocházela z dnešního Rumunska (tehdy Maďarsko), tak musí být hned jasné, proč o ní vznikl (na základě vlastní biografie) film.Hlavní důraz je ve filmu kladen právě na válečná léta, na to, jak celá Gisellina rodina a její známí nevěřili, že situace může být až tak zlá, jak my dnes víme, že zlá byla. Nakonec nikdo neunikl tomu, co znamenalo být evropským Židem na začátku 40. let 20. století.

Po příjezdu do Osvětimi je vidět z mého dnešního pohledu velká Gisellina naivita, jednomu svému staršímu příbuznému domluví, že nemusí jít do tábora pěšky, ale může jet autem. Navíc se její syn nabídne, že pojede s ním. Dohlížející Němec souhlasí. Předpokládám, že nemusím dodávat, kde a jak osazenstvo vozu skončilo.

Nicméně Gisella stále nevidí nebezpečí, když mezi ženskými vězenkyněmi hledá doktor Mengele lékaře, tak se přihlásí. Je nadšený z toho, že je gynekoložka. Sám má již plány s těhotnými ženami a židovská ženská lékařka by mu mohla pomoci přemluvit ženy, aby se přiznaly ke svému těhotenství. Gisella zde nevidí ještě nic špatného, pomůže mu. Jenomže potom se dozví, že cílem této akce nebylo těhotným ženám pomoci, ale rovnou je nechat zabít. V tomto okamžiku v ní dochází ke zlomu, již nemá žádné iluze o tom, co se kolem ní děje.

Následně sledujeme další její osudy, pod výhružkami je donucená asistovat Mengelemu při jeho "výzkumech". Nicméně se vzepře a zachrání mnoho žen tím, že jím pomůže potratit.

Po skončení války odjede Gisella do USA za blízkou přítelkyní, žádá o občanství. Než bude moci vykonávat svou praxi špičkové gynekoložky, musí pracovat na obyčejných pozicích v nemocnici. Zde tedy sdílí osud s jednou postavou, taktéž skvělým evropským lékařem, z Remarqueova románu.

Gisellina situace není v USA lehká, musí vypravovovat svůj příběh před přistěhovaleckou komisí, navíc se objeví žena, která ji zná z Osvětimi, a tvrdí, že nechala zabít její sestru. Ta ale byla již tak zesláblá, že by ji lékařská pomoc nebyla platná a ještě by cenné léky nemohly být použity u těch, u kterých by mohly pomoci.

Nakonec se stane, co se stát musí, a to happy end. Gisella získá občanství a začne znovu pracovat jako špičková ženská lékařka.


Abych to shrnula, film vypraví příběh ženy, co musela opustit svoji zemi. Ovšem už na příkladu Remarquea jsem ukázála, že ačkoliv se zde jedná o skutečný příběh, tak jeho části již byly mnohokrát zpracované. Nabízí se tedy otázka, proč se na film podívat:

- Gisella je silná žena, vybojovala si už jenom to, aby se mohla stát lékařkou - což je ve filmu taktéž ukázané

- zpočátku mi připadala, že vidí situaci až moc růžově (její pohled je rozdílný od hrdinů podle románu Pianista, což byly také skutečné osoby, ale všichni, ač třeba nevěřili, že je Němci chtějí zabít, tak k nim byli alespoň podezíraví a nedůvěřovali jim

- když se Gisella dozvěděla pravdu, tak se nezlomila, a snažila se pomáhat

- právě příběhy těch nezlomených můžeme dnes sledovat - viz Utekl jsem z Osvětimi

- film není natočen stylem narození - studium - Osvětim - Amerika, ale jednotlivé sekvence Gisellina života se prolínají, což vede k tomu, že se člověk při sledování nemůže nudit, ale zároveň musí udržet svou pozornost, což si snímky s takovými osudy zaslouží

- Gisella nezůstala z války bez následků - měla strach, že si ji v Americe najde Mengele, dokonce měla představy, že ho viděla nakupovat v židovské tržnici - dle dnešních doložených důkazů ale víme, že to bylo nemožné


Nyní bych mohla skončit s obligátní větou, že film stojí za shlédnutí, ale nakonec dodám ještě to, co mi uvízlo v paměti. Když s Gisellou kdokoliv mluvil a oslovil ji pouze paní Perlová, tak se ohradila, že je doktorka Perlová. Důkaz, že si cenila toho, co zvládla dokázat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dauma dauma | E-mail | Web | 27. června 2013 v 13:50 | Reagovat

Mengele byl zrůda. jsem taková zaražená, ztichlá a nevím, co napsat. takové příběhy mi zalézají do mozku a jsem zděšená jaká zvěrstva se děla.
A vzhledem k tomu, že jsem jako mladá četla takových příběhů v samizdatu,
že už nemám sílu ( úplně mě rozbolel podbřišek po přečtení )se dívat na filmy. vyhýbám se jim.
Přeji Ti šťastný den.

2 Miloš Miloš | Web | 28. června 2013 v 22:48 | Reagovat

Pokud vím, Mengele po válce žil v Jižní Americe, snad v Argentině (v Googlu by se to dalo najítt), to už se však jistě vědeckému "výzkumu", co člověk vydrží, věnovat nemohl.
Film jsem neviděl, ale když zachycuje tak dlouhý úsek života, hrála postavu lékařky jedna herečka?

3 Vendy Vendy | Web | 28. června 2013 v 23:45 | Reagovat

Vypadá to na pozoruhodný film. Nevím ale, jestli na něho budu mít sílu, poslední dobou se těmto pravdivým snímkům vyhýbám, dost trápení je i ve skutečném životě. Ale jestli si dokázala své postavení vybojovat, je silná žena. A že byla naivní? Proč ne? Zřejmě do té doby potkávala lidi, kterým věřit mohla a kteří ji nezklamali.

4 Lisi Lisi | Web | 30. června 2013 v 13:38 | Reagovat

[1]: Sama se divím, jak je něco takového možné.

[2]: Nevyjádřila jsem se přesně, Gisella odjela do USA. Jinak film zachycuje jeíc život pouze do pár roků po válce. Pak to skočí obligátní větou, že se věnovala své praxi a pomohla přivézt na svět tolik a tolik dětí.

[3]: Přesto si myslím, že ve skutečném životě nejsou trápení tak hrozná. Z takovýchto filmů je vidět, že bylo hůř.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama