Aquileia

29. července 2013 v 15:43 | Lisi |  Foto
V regionu Friuli - Venezia - Giulia v italské provincii Udine se nalézá Aquileia. Dalo by se říci, že ještě v 80. letech minulého století se ničím nelišila od ostatních městeček v regionu. Jenomže v 80. letech se začala v okolí stavět dánice a na titulních stránkách tamních deníků se začaly objevovat zprávy o nálezu mnoha antických památek. Okamžitě se rozběhly archeologické průzkumy, které ještě neskončily.

Mapa města
V roce 1998 se tamní archeologický areál spolu s bazilikou ocitly na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Což je významný stimul pro místní turismus. Hned po příjezdu do města je člověk směrován k hlavnímu parkovišti, které je rozděleno na část pro autobusy a osobní automobily. Turistické infocentrum nesmí chybět.

Nicméně ještě než pokročím dál, musím zmínit můj názor, že UNESCO dává lokalitě vyšší punc přitažlivosti. Osobně se domnívám, že by bohaté archeologické nálezy mohly být popsané i jiným jazykem než italštinou. Ta ovšem za ty roky díky neustálému působení Slunce značně vybledla. K dispozici by mohly být i brožurky se základními informacemi o lokalitě - proč si muset půjčovat za poplatek audioprůvodce?

Nyní už k jednotlivým nálezům - jsou po městě přirozeně rozprostřeny, svým způsobem připomínají mini parky s vykopávkami. Bohužel informační cedule, jak jsem již uvedla, naprosto selhaly.

první lokalita, leží u vstupu do města
detail sloupu
z dálky antická lokalita vypadá jako smetiště
nicméně v rámci "smetí" jsou k vidění různé objekty

některé vykopávky leží v zelenější oblasti
vidíme půdorys dnes již neexistujících staveb
sloup na stejném místě
zde je ovšem k vidění prosakující voda

Ve městě nejsou ovšem jenom staré vykopávky, součástí UNESCO zápisu je i bazilika. Ta ovšem v době mé návštěvy neposkytovala chlad běžný v kostelech, bylo v ní dusno a dala se cítit mokrá omítka.
zvonice je vidět již na kraji města

zvonice s bazilikou (vpravo)

Vedle baziliky se nachází i hřbitov padlých vojáků v 1. světové válce. Jednalo se o místní rodáky.
tento památník mě zaujal, smutný anděl odnáší padlého vojáka
na hřbitově stojí i kniha se jmény padlých, osobně mě zaujala, že některé hroby byly popsané římskými číslicemi
dnes již téměř nečitelný hrob v rohu hřbitova, nicméně vypadá tak, že by se v jeho blízkosti mohl odehrávat jeden z románů Dana Browna


Teď už zbývá pouze ukázat samotné město, které se někdy nazývá jako druhý Řím. Známý římský symbol Romula a Rema kojených vlčicí je k vidění před zvonicí místní baziliky.

tato ulice vypadá jako v každém druhém italském městěčku


Aquileia nepostrádá ani ruiny
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 30. července 2013 v 0:15 | Reagovat

Moc hezký článek o místě, které asi málokdo zná. Mně to sloupoví i s ozdobami připomíná spíše památky v Řecku, dost podobných je jich v Athénách.

Nejdříve jsem si myslel, zda to nemá něco společného s městem LʼAquila, které je u nás dost populární díky své univerzitě, kam jezdí studenti v rámci programu ERASMUS, ale z mapy vidím, že to leží jižněji, téměř na úrovni Říma.

2 Veru*-* (MaNiVe) Veru*-* (MaNiVe) | Web | 1. srpna 2013 v 21:23 | Reagovat

Pěkný článek, o městu jsem slyšela. Jednou bych tam chtěla zavítat, antiku mám docela ráda.

3 Vendy Vendy | Web | 15. srpna 2013 v 9:02 | Reagovat

Krásná procházka místy, kam se nikdy nedostanu. Smetiště je malebné a na rozdíl od toho skutečného obsahuje krásné kousky.
Fotečky jsou moc hezké. Dívám se na ty rozvaliny a zbytky vykopávek, kde byly půdorysy domů a říkám si, v které části měli koupelnu, v které části vařili, v které části žili...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama