Bulharské Primorsko

29. srpna 2013 v 16:13 | Lisi |  Foto
Jednu srpnovou neděli jsem na brněnském letišti nasedla do letadla a o necelé dvě hodiny později jsem z něj vystoupila v bulharském Burgasu. Bulharsko jsem navštívila poprvé v životě, proto jsem kolikrát z přemíry nadšení ani nevytáhla fotoaparát.

Bulharsko je pro mě dvojnásob zajímavé - poprvé jsem se pohybovala v zemi, ve které mají jiný čas, a taktéž jsem poprvé na vlastní oči viděla azbuku v jejím přirozeném prostředí. Z počátku to byl šok, zvláště když jsem během transferu do Primorska cestou sledovala billboardy a netušila, proč mi zrovna dané zboží nabízejí.


Primorsko je městečko na jihu Bulharska a díky cestovní kanceláři Alexandria se mu přezdívá česká vesnice. Téměř všechny jídelní lístky jsou psané česky, Bulhaři pracující pro Alexandrii taktéž mluví česky (ať už jde o správce pláže, delegáty či obsluhu v restauraci). Osobně se mi tato skutečnost velmi líbila.

Hned první den jsme se šli podívat k moři, to nám hned ukázalo svoji divokost.Hned na první pohled mi Černé moře přišlo nádherné. V Primorsku je kolem něj postavena kolonáda, což je příjemné místo pro procházení se.


Na kolonádě si může člověk užívat buď jenom obyčejnou radost z procházky či blízkost moře, ale také tu lze pozorovat umění. Na kamenech, které lemují kolonádu, jsou desítky portrétů slavných osobností - je tam bepočet Rusů, místních Bulharů, ale i lidí z ciziny jako jsou třeba členové skupiny Beatles, Elvis, Marylin Monroe, Einstein. K nalezení jsou i někteří Češi - Václav Havel, Jan Palach, Karel Gott, Helena Vondráčková, Antonín Dvořák či Bedřich Smetana.
Nicméně některé slavné osobnosti nemají napsané své jméno správně. To je i případ jednoho německého hudebního skladatele.Jelikož jsem azbuku viděla v zemi původu na vlastní oči poprvé, velmi mě fascinovaly veškeré nápisy v ní. Vývěsní štíty, ale třeba i památníky. Tento byl vyfocen nad primorským přístavem.


Na závěr mi už jenom zbývá napsat pár postřehů z mé první návštěvy Bulharka:

Bulhaři zřejmě mají rádi zákusky - všude po městě byly jejich prodejní stánky podobné našim zmrzlinovým a navíc se během celého dne prodávaly. Můžete mi věřit, že to nebyly žádné obyčejné větrníky a špičky, ale nádherné krémové maxizákusky.

Zmrzlina se v Primorsku prodávala na gramy - sice netuším, jak mají nastavenou váhu, ale tento způsob prodeje mi připadá spravedlivější než ten náš kopečkový. Vždyť zákazník přede mnou může dostat větší kopeček než já a zaplatí za něj stejnou cenu.

Mile mě překvapila místní pošta. Dosud jsem otestovala poštu v Itálii a Chorvatsku, nicméně nejrychleji pohlednice dorazila právě z Bulharska. Pošta ji ze schránky vybrala ve středu a hned následující pondělí byla již na místě určení v Brně.

Všichni prodejci místní kosmetiky z bulharské růže zřejmě uzavřeli v Primorsku kartelovou dohodu. Jak jinak si mám vysvětlit, že všude daný krém stál stejně?

Bulhaři jsou většinou tmaví a hodně hubení. Pravděpodobně se u nich vyruší působení tuze dobrých zákusků a všudypřítomné zeleniny. Nebo to má na svědomí jejich moc dobré koření?

Vařit rozhodně umí, během celého týdne jsem v naší restauraci nenarazila na něco, co by mi nechutnalo. Navíc kuchař byl velmi kreativní člověk, každý večer namaloval na jogurt jiný obrázek. Já osobně jsem uviděla sluníčko s nápisem summer 2013 a jedno pěkné prasátko. V jiné dny se k jogurtu dostal dřív někdo jiný a obrázek zmizel nadobro.Během týdenního pobytu už pro mě nebyla azbuka tak neznámá a zvládala jsem si přečíst jednodušší kratší slova. Pobyt v Bulharsku mě obohatil ještě z jednoho důvodu, v Primorsku se právě konal mezinárodní folklórní festival, tudíž jsem viděla mnoho hudebních a tanečních vystoupení v bulharských, srbských a dalších krojích. Nejvíce mě zaujal jeden soubor ze Srbska.

Před odletem mi bylo řečeno, že východ Slunce stojí za to. Viděla jsem ho během zpátečního transferu na letiště a oproti západu Slunce byl pouze červenější.


Podobně jsem si vždycky přála vyfotit západ Slunce.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 29. srpna 2013 v 18:39 | Reagovat

Já jsem byl jen na Slunečném pobřeží a tam je moře mnohem klidnější a také špinavější, vstup je z písečné pláže. Tady to vypadá spíše jak v Chorvatsku.
Byl jsem tam také s Alexandrií a díky ní i v Istanbulu. Neudělalas si tam také výlet? Z Primorska to nebylo tak daleko.
Podobu Antonína Dvořáka moc nevystihli, kdybych neviděl nápis, tipoval bych Fidela Castra v mladších letech :)

2 Lisi Lisi | Web | 1. září 2013 v 17:48 | Reagovat

[1]: Istanbul jsem nenavštívila, mně stačilo si naplno užívat Primorsko, zvlášť když jsem tam i v zemi byla poprvé.

Komentář o podobě Dvořáka mě pobavil.

3 Romy Romy | 5. září 2013 v 19:34 | Reagovat

Zase krásné fotky!

4 Vendy Vendy | Web | 24. září 2013 v 22:36 | Reagovat

V Bulharsku jsem byla jen jednou, ale mám na ně celkem příjemné vzpomínky (na koho ale příjemné vzpomínky nemám, byli mí čeští spoluzájezdovci. Totální esence hlouposti, nadutosti a nenažranosti, spojená s vychcaností. Nebyla jsem nijak zcestovalá, v té době, ale styděla jsem se za ně.)

5 Jana Jana | E-mail | Web | 4. května 2015 v 9:14 | Reagovat

Dovolená Slunečné pobřeží se bude líbit každému. Je tu nádherné počasí, i když tu jsou turisté, tak idylku nezkazí http://www.bulharsko-allinclusive.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama