Leden 2014

Karel Veliký - také král domácnosti?

16. ledna 2014 v 14:33 | Lisi |  Historie
Karel Veliký se narodil roku 742 Pipinu Krátkému a jeho ženě Berthě. O osm let později získal Pipin podporu papeže Zacháriaše - králem je ten, kdo má moc. Nic nebránilo tomu, aby předchozí merovejský král Childeric III. byl sesazen a Pipin prohlášen králem. Tak se stalo roku 751. Vládl po následujících 17 let až do své smrti v roce 768.

To je doba nástupu budoucího Karla Velikého. Nicméně sluší se přiznat, že nevládl sám celému octovému území, to začal až v roce 771, kdy mu připadl majetek bratra Karlomana.

Karel Veliký se stal úspěšným vladařem, Vánoce roku 800 strávil v Římě. Tehdy ho papež Lev III. korunoval císařem říše římské.Tajemství světových muzeí - Vatikán

16. ledna 2014 v 11:40 | Lisi |  Film/TV
Tajemství světových muzeí (v originále Museum Secrets) je cyklus dokumentů, ve kterém je každý díl věnovaný jednomu ze světových muzeí.

Schéma dílu je následující - nejprve vidíme krátký záběr na město, ve kterém se dané muzeum nachází, pak se již kamera věnuje jenom tomu, co můžeme nalézt za jeho zdmi. Vždy se zdůrazní určitý exponát, pro vykreslení jeho historie a zdůraznění určitých detailů se ovšem nesčetněkrát opustí muzejní půda. Zapomenout se nesmí na historické rekonstrukce, které bývají nedílnou součástí dokumentů, v případě Tajemství světových muzeí mají svoji specifickou animovanou podobu.