Jediný muž u dvora

21. dubna 2014 v 19:13 | Lisi |  Rodina
Jistá osoba je známá jako "jediný muž u dvora". Ovšem stejná osoba se mnoha lidem vybaví, když se řekne zlá tchýně.


Osoba, o které je řeč, se narodila v Mnichově 27. ledna 1805 jako desáté dítě kurfiřta Maxmiliána Bavorského, který se stal 1. ledna 1806 prvním bavorským králem. Dostala jméno Sophie Friederike Dorothea Wilhelmine a historie si ji bude navždy pamatovat jako zlou tchýni krásné císařovny Sisi.


Sophie vyrůstala se svými sourozenci v láskyplné péči jejich matky královny Karolíny. Královna své děti nade vše milovala, říkalo se o ní, že dokáže kteroukoliv obřadní místnost změnit v dětský pokoj. Údajně se třeba v bavorském trůnním sále povalovalo tolik hraček, že by náhodný kolemjdoucí vůbec neuhodl, kde právě je.

Děti rostly a postupně nastal čas vyměnit dětské pokoje za vlastní domácnosti. Sophiiny sestry se provdávaly za krále, císaře či vévody. Sama Sophie přišla na řadu v roce 1824. Po svojí svatbě s Františkem Karlem, synem rakouského císaře, se stala rakouskou arcivévodkyní.


Nepřišla jako mnohé jiné princezny do úplně cizího prostředí, protože již několik let byla manželkou rakouského císaře Františka I. Sophiina nevlastní starší sestra Karolína Augusta. To znamenalo, že byla i macechou Sophiina manžela a tchýní samotné Sophie.

Sophie si přála mít spoustu dětí, své první dítě čekala až tři roky po svatbě, bohužel o ně přišla. To se stalo ještě několikrát, proto se rozhodla podstoupit lázeňskou kůru. Když čekala dítě pošesté, raději se ani nehýbala a nikam nechodila, tak moc se chtěla stát matkou.


Prvního syna Františka Josefa porodila roku 1830. O dva roky později přišel na svět Ferdinand Maxmilián, další rok Karel Ludvík. Jediná dcera Marie Anna se narodila v roce 1835, bohužel v pěti letech zemřela. Poslední Sophiino dítě se narodilo dva roky po smrti její dcery, šlo o syna Ludvíka Viktora.

Sophie se se svým manželem o své děti osobně starala. Třeba když onemocněly, nenechala je v karanténě s cizími lidmi, ale sama o ně pečovala.


Nejstarší Sophiin syn František Josef převzal vládu po svém strýci v roce 1848 . Jeho bratr Ferdinand Maxmilián se stal mexickým císařem. Další Sophiin syn, Karel Ludvík, zůstal doma v Rakousku a věnoval se reprezentaci, vysloužil si přezdívku výstavní arcivévoda.. Nejmladší Ludvík Viktor se nikdy neoženil a žil si svůj soukromý život.

Sophie měla silné postavení, ale tím jak stárla, se postupně stahovala do ústraní. Navíc její snacha Sisi zjistila, čeho může dosáhnout díky své roli císařovny a tím se ještě více vymezit vůči Sophii.

Sophie Friederike Dorothea Wilhelmine zemřela v 67 letech 28. května 1872.

Už zbývá jen vysvětlit, jak Sophie přišla ke své přezdívce "jediný muž u dvora"? V revolučním roce prokázala velkou rozhodnost, věděla, že aby se uklidnila situace, tak příštím císařem musí být její syn František Josef a ne manžel František Karel. Ukázala tedy takovou sílu, ke které by se její mužští příbuzní neměli.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 25. dubna 2014 v 19:12 | Reagovat

To asi neměla moc jednoduchý život, když pořád jen rodila děti a ještě jich hodně předčasně zemřelo. Ferdinand Maxmilián se sice stal mexickým císařem, ale Mexičané ho nakonec popravili.
Možná to označení "zlá" si ani nezasloužila.

2 Lisi Lisi | Web | 15. května 2014 v 17:22 | Reagovat

[1]: Taky mám takový názor, zde se v plné parádě objevuje ono nic není jen černobílé. Zajímavé jsou její dopisy v Naše milá Sisi.

3 Romy Romy | 25. května 2014 v 14:28 | Reagovat

Musím s vámi souhlasit. Myslím si, že to byla velmi laskavá a svědomitá žena, která chtěla vše dělat, jak se sluší, což se asi svobodomyslné Alžbětě nelíbilo. Řekla bych, že se jí snažila ukázat, jak se správně chovat,občas jí na něco upozornila, ale Sisi její dobře míněné rady nebrala na vědomí a schválně se jimi neřídila. Navíc měla sklony k přehánění a přílišnému povyšování vlastní osoby. A navíc ona sama roznášela o své tchyni tyhle historky, které vyprávěla Valérii a dvorním dámám, které Sophii nikdy osobně nepoznaly. Ale  to je jen můj názor, pravdu se asi nikdy nedozvíme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama