Květen 2014

Královský klam vskutku klame

28. května 2014 v 18:42 | Lisi |  Knihy
Příběhy Steva Berryho jsou ve své podstatě jednoduché. Na začátku se v historii něco důležitého semele a nikdo se o tom nic nedozví. Tento stav musí trvat nejlépe jedno a více století, až v současnosti se může o historickou záhadu, která musí být schopna ovlivnit současné geopolitické vztahy, začít zajímat padouch, který chce dané situace využít. Naštěstí existuje i kladný hrdina neúnavně postupující vpřed. Počáteční padouchův náskok překoná, přesvědčí zástupce zákona, že on je ten hodný a ve finále se postaví padouchovi. Ten ve většině případů neskončí ve vězení, ale bídně zahyne.

Stejnou kostru má i Královský klam. Tentokrát roli padoucha plní člen jedné americké zpravodajské služby, ti hodní pochází ovšem z jiné. Znovu se na scéně objeví Berryho hrdina Cottone Malone. Pokud ho neznáte, nebudete ochuzeni o nic podstatného, znalost jeho předhozího života není nutná.

A o co jde? O jistou drobnost z éry Tudorovců, která kdyby se provalila, tak by všechno, co kdy Anglie udělala, bylo prohlášeno za neplatné. Což je detail, který by se hodil třeba bojovníkům za nezávislost celého Irska.