Červen 2014

Grace, kněžna monacká

26. června 2014 v 15:32 | Lisi |  Film/TV
Film Grace, kněžna monacká, patří mezi ty snímky, o kterých je slyšet dlouho před samotným natáčením. Jestliže v dnešní době svět šílí z "neurozené" Kate Middleton či z královské novinářky Letizie, tak v 50. letech muselo být to, že se herečka stane kněžnou, skutečně něco.

Dětem kněžny Grace se nelíbí vyznění snímku, tvrdí, že film nezobrazuje jejich matku. Nicméně tvůrci říkají, že jejich cílem bylo pouze natočit film inspirovaný životem Grace Kelly, proto sdělují divákovi ještě před samotným začátkem filmu, že se jedná o fiktivní zobrazení skutečných událostí roku 1962. Když známe názor tvůrců a kněžniných dětí a chceme si film užít, je nejlepší k němu přistoupit jako k pohádce.

Špilberk - můj boj

4. června 2014 v 15:57 | Lisi |  Foto
Špilberk neboli Špilas je hrad nacházející se v samém centru Brna. Dodnes slouží jako doklad stavitelské aktivity Přemysla Otakara II., ovšem on a jeho následníci čeští panovnící hrad navštěvovali pouze zřídka. Jedinou vyjímkou byla vláda moravských Lucemburků, po nich přestává hrad plnit rezidenční funkci a prim začíná hrát vojenská funkce. O něco později si hrad zaslouží přízvisko žalář národů. O historii hradu si můžete více přečíst na oficiálních stránkách, cílem tohoto příspěvku je popsat, jak jsem se ho pokoušela vyfotit.