Grace, kněžna monacká

26. června 2014 v 15:32 | Lisi |  Film/TV
Film Grace, kněžna monacká, patří mezi ty snímky, o kterých je slyšet dlouho před samotným natáčením. Jestliže v dnešní době svět šílí z "neurozené" Kate Middleton či z královské novinářky Letizie, tak v 50. letech muselo být to, že se herečka stane kněžnou, skutečně něco.

Dětem kněžny Grace se nelíbí vyznění snímku, tvrdí, že film nezobrazuje jejich matku. Nicméně tvůrci říkají, že jejich cílem bylo pouze natočit film inspirovaný životem Grace Kelly, proto sdělují divákovi ještě před samotným začátkem filmu, že se jedná o fiktivní zobrazení skutečných událostí roku 1962. Když známe názor tvůrců a kněžniných dětí a chceme si film užít, je nejlepší k němu přistoupit jako k pohádce.Film natočil režisér známého životopisu Edith Piaf Olivier Dahan, hlavní roli svěřil Nicole Kidman. Na první pohled mě překvapilo, jak je držitelka Oscara Nicole podobná předchozí držitelce Oscara Grace.

Pokud jde o děj, tak na začátku monackou kněžnu navštíví Alfred Hitchcock, režisér tří jejich předchozích filmů. Dostane školení od její dvorní dámy, jak se má k monacké vladařce chovat. Ovšem když ta ho uvidí, hodí protokol za hlavu a osloví ho Hitchi, on něžně odpoví Gracie.

Hitchock přišel kněžně nabídnout roli ve filmu Marnie. Rozhodnutí, jestli roli přijmout, je jednou z dějových linek filmu. Knížeti by to nevadilo, ale Monačanům by se nelíbilo, když by se jejich kněžna musela líbat s cizím mužem.

Další důležitou linkou filmu je snaha Francie a jejího prezidenta De Gaulla přinutit Monako, aby zdaňovalo své občany a zisk odvádělo Francii. Situace se natolik vyhrotí, že větší země uvalí na knížectví blokádu. Obsadí hranice a nikoho do Monaka nepouští.

Zde nastává chvíle pro pohádkovou kněžnu Grace, zjistí, že sestra knížete a její manžel intrikují s De Gaullem. Sama přijde na to, jak situaci vyřešit, svým šarmem všechny odzbrojí a Monako svému manželovi zachrání. Toto mi připomnělo jinou pohádkovou šlechtičnu - císařovnu Sisi. Ta také jedině díky svému šarmu zachránila Uhersko.


Film se mi líbil, celých 104 minut jsem sledovala nádhernou moderní pohádku. Zaujalo mě několik scén - třeba Grace, jak si čte v časopisu Elle a nebo jak se učí francouzsky. Zalíbilo se mi, když už bylo po všem, že ukázali, jak se Grace odličovala. Navnadilo to dojem, že dohrála jednu roli zachránkyně Monaka a nyní má pauzu před další úlohou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Viallen Viallen | Web | 27. června 2014 v 18:52 | Reagovat

O tomto filme som ešte nepočula, no trailer ma celkom zaujal a myslím, že by to mohlo byť fajn film. Myslím, že pomerne dosť historických filmov sa nerdží verne minulosti, takže ak to mám brať ako rozprávku, tak no problem...

2 Miloš Miloš | Web | 30. června 2014 v 22:11 | Reagovat

Grace Kelly byla zřejmě v Monacu velmi oblíbená, protože ještě dnes jsou k vidění portréty královské rodiny i s ní.
V katedrále, kde je i s manželem pohřbena, nechybí čerstvé květiny.

Co se týká ukončení její herecké kariéry po sňatku s monackým knížetem, podle toho, co jsem dříve četl, si matně pamatuji, že tuto podmínku si kladl samotný kníže a naopak obyvatelé knížectví by ji rádi ve filmu vídali dál.

3 Vendy Vendy | Web | 2. července 2014 v 12:32 | Reagovat

Někde jsem četla o jejím životě, zfilmování musí být zajímavé. A asi trochu pohádkové... Někdy jsou to neuvěřitelné osudy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama