Říjen 2014

Varovný signál od Lee Childa

31. října 2014 v 11:52 | Lisi |  Knihy
Lee Child je britský spisovatel a hlavně "otec" bývalého majora americké vojenské policie Jacka Reachera. Pokud si sami zahrajeme na detektivy, velmi brzy zjistíme, že Jack Reacher je hrdinou dvaceti napínavých thrillerů a jednoho filmu, ve kterém mu podobu propůjčil Tom Cruise.


Varovný signál je v pořadí majorovo třetí dobrodružství, vyšlo v originále pod názvem Tripwire již v roce 1999. Doba vzniku se promítla i do prostředí knihy, z dnešního pohledu nás může překvapit třeba vyhledávání údajů v telefonních seznamech nebo používání mobilního telefonu jako sdíleného prostředku komunikace. Bohužel nejviditelnějším důkazem doby, do které je zasazen děj Varovného signálu, jsou stojící budovy Světového obchodního centra.

Před 221 lety na Place de la Concorde

16. října 2014 v 14:21 | Lisi |  Kalendář
Před 221 lety 16. října 1793 časně ráno byl vynesen rozsudek nad Marii Antoinettou, bývalou francouzskou královnou. O půl páté se "pyšná Rakušanka" či "madame Deficit" dostala zpátky do své cely ve vězení Conciergerie. Sedla si ke stolu a začala psát svůj poslední dopis v životě. Adresovala ho své švagrové madame Alžbětě.

...právě jsem byla odsouzena k smrti, která však není nijak potupná - potupná smrt je vyhrazena zločincům - kdežto já se vydám na cestu, na jejímž konci se znovu setkám s Vaším bratrem...

...jen mne zarmucuje, že musím opustit své děti...