Co můžete vidět jako vězeň Toweru

24. listopadu 2014 v 14:36 | Lisi |  Foto
Zkuste si představit, že každý den chodíte kolem pevnosti tyčící se uprostřed Londýna s morbidní zvědavostí, co se děje a jak to vypadá uvnitř. Nejraději byste ovšem zůstali pouze u té zvědavosti, protože moc dobře znáte pravdivost rčení - co peklo schvátí, to už nenavrátí - ve spojitosti s londýnským Towerem.


Pokud si odmyslíte semafory a automobily a naopak přimyslíte koně, kočáry a dobové oblečení, máte před sebou Tower zhruba takový, jak ho viděli ve středověku. Je to symbol státní autority a objekt strachu. Cynicky ho můžeme nazvat hotelem, ve kterém se nedobrovolně ubytovali nejvýznamnější lidé anglické historie. Mezi známé hosty patří např. tři královny, princezna Alžběta a mnoho dalších šlechticů.Pokud patříte mezi takhle důležité vězně, budete si muset počkat na příznivý stav vody v Temži, teprve potom vás odvezou k bráně zrádců, kterou vstoupíte do obávané pevnosti.


Při zdolávání schodů se můžete utěšovat tím, kdo po nich kráčel již před vámi.

Poté spatříte vnitřek Toweru, může vám připadat jako město ve městě.


Nakonec vás umístí do vaší cely, komfort záleží na tom, zda máte dostatek peněz si ho zaplatit a kolik vám dovolí služebnictva.


Při přemítání, jak dlouho v něm pobudete, se můžete utěšovat příkladem princezny Alžběty, kterou v Toweru ubytovala její sestra královna Marie. Dorazila do něj v březnu 1554 a hned v dubnu téhož roku byla převezena do domácího vězení na venkově. Stejně tak Catherine Greyová, té zarezervovala pobyt v pevnosti její sestřenka, tehdy již královna, Alžběta na roky 1561 - 1563. Poté kvůli moru v hlavním městě došlo k převozu Catherine Greyové do domácího vězení na venkově.

Utěšovat se můžete i případem sira Waltera Raleigha, tomu královna Alžběta nařídila pět týdnů trvající pobyt v roce 1592, jelikož se oženil s její dvorní dámou bez jejího souhlasu. Podruhé strávil v Toweru sice třináct let, ale byl taktéž propuštěn. Navíc měl pohodlné vězení v Bloody Tower, k dispozici mu byli tři sloužící a určitý čas s ním mohla strávit jeho žena a syn. K tomu roku 1605 zažil radostnou událost, a to narození druhého syna.

Vemte si sira Raleigha za vzor, až jeho třetí pobyt v roce 1618 pro něj skončil tragicky. A to jenom proto, že se pokusil úmyslně rozpoutat válku mezi Anglií a Španělskem.

Pokud nejste jednou ze tří anglických královen nebo její dvorní dámou nebo postarší dámou, jejíž poprava by nebyla veřejností s klidem přijata, či významným státním vězněm, máte jistotu, že vás v Toweru nepopraví. Tak se stane totiž vně. V opačném případě vaše kroky povedou někam do těchto míst, která vidíte na následujícím snímku.Možná dané místo bude bez popravšího lešení, možná ho tam nechají, aby vás psychicky mučili. Tak se to stalo princezně Alžbětě, ta strávila svůj měsíc v Toweru s vědomím, že lešení, na kterém popravili Jane Greyovou, devítidenní královnu, stále stojí a čeká jen na ni. Pokud si uvědomíte, že na stejném místě stála naposledy ve svém životě i vaše matka Anna Boleynová či další žena vašeho otce Katherine Howardová a nebo i vaše teta Jane Rochfordová, na klidu vám to nepřidá.

Každopádně i kdybyste neměli štěstí a Tower neopustili živí, vždy v něm zůstaně někdo, kdo bude krákorat o vašem osudu.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 3. prosince 2014 v 22:07 | Reagovat

Pěkně sarkasticky jsi popsala tento "hotel". Myslím, že o rezervaci pobytu zas tak velký zájem nebyl. Ale když už se to někomu "poštěstilo", je fakt, že by si zasloužil popravu v prostorách tohoto důstojného místa a s pořádným lešením, aby to mělo patřičnou úroveň, a ne to odbýt někde za zdmi a ještě bez lešení.

2 Lisi Lisi | Web | 11. prosince 2014 v 19:09 | Reagovat

[1]: Poprava uvnitř Toweru byla holt služba jenom pro VIP:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama