Koruna

11. listopadu 2014 v 16:13 | Lisi |  Knihy
Koruna od Nancy Bilyeauové je další z mnoha románů odehrávajících se v tudorovské Anglii za vlády Jindřicha VIII. Jelikož existuje takovýchto románů vskutku přehršel, musí každý spisovatel či každá spisovatelka přijít s nějakým prvkem, který odliší jejich "dítko" od těch druhých a zároveň mu tím zaručí, že se neztratí v konkurenci ostatních děl odehrávající se v téže době.

Nancy Bilyeauová svůj prvek objevila a skutečně je její dílo odlišné.


Většina tudorovských románů má za hlavního hrdinu buď Jindřicha VIII. s jeho manželkami a dětmi, nebo osobu, která má na ně úzké vazby či alespoň stojí na straně náboženské reformy. V Koruně je ovšem hlavní hrdinkou mladá žena pocházející se starého rodu, ale v roce 1537 již dávno zničeného. Hrdinka Joanna Staffordová navíc vstoupila do kláštera a spolu se svými sestrami se obává jeho zničení.

Doba, do které zasadila Nancy Bilyeauová děj svého románu, je stejná jako v detektivním příběhu C. J. Samsona Rozpuštění. V Koruně ale sledujeme situaci klášterů ze strany klášterů a ne ze strany královských úředníků.

Hlavní hrdinku Joannu, která příběh vypráví, poprvé potkáme, když se tajně vyplížila z kláštera, aby byla nablízku své sestřenici Margaret během její popravy. Margaret se zúčastnila vzpoury na severu a má být proto upálena. Joanna uvažuje, proč má Margaret tak krutý trest, když ostatní vzbouřenci budou "pouze" sťati.


Na místě popravy se Joanna shledá se svým otcem, účelem jeho návštěvy je ulehčit Margaret smrt, proto chce vhodit do plamenů váček se střelným prachem. Toto se ale nelíbí stráži, která se mu snaží v jeho činnosti zabránit. Joanna chce otci pomoci, v tom jí ale brání úředník Geoffrey Scoville, jemuž není známa Joannina rodinná historie, ale Joanna samotná se mu moc zalíbila.

Celá trojice je přemožena a odvezena do Toweru. Tam navštíví Joannu biskup Gardiner a che po ní, aby pátrala po Koruně, která má být ukryta někde v jejím klášteře. Pokud mu Korunu nenajde, tak jejího otce nepustí z Toweru.
Joannino pátrání je nabito mnoha událostmi, které s jejím úkolem souvisí, ale které se také dějí nezávisle na jejím poslání.

V knize je popsán středověký způsob života v klášteře, autorka v něm vysvětluje pohnutky, proč vůbec někdo toužil po tom být celý život zavřený mezi čtyřmi stěnami a jenom se celý den modlit. Pro čtenáře z 21. století je její vysvětlení zcela postačující. V příběhu se zmiňovány i události, které se dějí mimo Joannin svět, jako je např. těžký porod královny Jany Seymourové nebo inspekce jednotlivých klášterů.

Zaujalo mě, že se Joanna v Toweru setkala s Thomasem Howerdem, který byl uvězněn kvůli svému románku s lady Margaret Douglasovou, neteří krále Jindřicha VIII. Margaret Douglasová se stane matkou Henryho Stuarta, lorda Darnleye. Tento muž se později ožení s Marií Stuartovnou a zahyne za dodnes nevyjasněných skutečností.

Kniha se čte v podstatě sama, já osobně jsem vnímala trochu odlišný styl vyprávění. Oceňuji, že autorka neutvořila na konci pár Joanny a Geoffreyho, sama jsem si myslela, že se tak stane. Nicméně kniha Koruna má už dvě anglická pokračování, takže kdo ví.


Nelíbila se mi pouze jedna věc, za ni ale Nancy Bilyeauová nemůže. V mém výtisku eknihy jsem vícekrát narazila na to, že když měl být použitý tvar slovesa jsem, tak byl jsou a naopak. Tato drobnost kazí stoprocentní čtenářský zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 16. listopadu 2014 v 16:01 | Reagovat

"autorka v něm vysvětluje pohnutky, proč vůbec někdo toužil po tom být celý život zavřený mezi čtyřmi stěnami a jenom se celý den modlit. Pro čtenáře z 21. století je její vysvětlení zcela postačující."

Obávám se, že bych přes snahu autorky to stejně nepochopil.

Ale kniha by se mně asi líbila, podobně jako se mně líbilo Ecovo Jméno růže. Příběhy ze středověku mají temnou atmosféru a nechybí jim napětí.

2 Lisi Lisi | Web | 22. listopadu 2014 v 15:44 | Reagovat

[1]: Ale jo, jak je to tam popsané, tak se dá do toho pěkně vcítit.
Jméno růže jsem viděla pouze jako film a divadelní adaptaci, taky mi to přišlo napínavé, akorát mi tam tak trochu vadil nedostatek výrazných ženských postav (nebo přehršel mužských) - což je ovšem věc, se kterou se nic v mužském klášteře nedá dělat.

3 Miloš Miloš | Web | 3. prosince 2014 v 21:55 | Reagovat

[2]: Já jsem nejdřív četl knihu a pak teprve viděl film. Myslím, že v tomto pořadí je to nejlepší, protože po zhlédnutí filmu už na čtení chybí chuť.
Ecova kniha má také mnohem víc vrstev.
ženy tam byly jen jako potěšení pro některé mnichy výměnou za jídlo, které kradli v kuchyni,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama