Únor 2015

Dvakrát českou královnou

23. února 2015 v 11:22 | Lisi |  Historie
Přemysl Otakar II. měl dvě manželky, Karel IV. se oženil čtyřikrát a Jindřich VIII. stanul před oltářem hned šestkrát. Rozhodně nebyli mezi vladaři výjimkou. Královny měly náročný život, hrozil jim rozvod, pokud neporodí mužského dědice, či smrt, když už se jim ho porodit povede. Přesto všechno se našlo pár žen, které se staly královnami vícekrát. Zřejmě nejznámější z nich je Eleanora Akvitánská, ta poté, co se rozvedla s francouzským králem, se provdala za jeho anglický protějšek.

V dějinách naší země zase dvě dámy mohly prohlásit, že byly českou královnou a že byly českou královnou. K tomu jim stačilo mít za manžela českého krále a po něm dalšího českého krále. Řeč je o Elišce Rejčce a dámě jménem Beatrice Neapolská.

Království – opravdu velice volně inspirovaný seriál skutečnými osobami

11. února 2015 v 10:43 | Lisi |  Film/TV
V titulcích některých (zvláště amerických) seriálů či filmů často stojí věta, že následující příběh je fiktivní a nezobrazuje skutečné události nebo osoby, případně, že podobnost s nimi je čistě náhodná. V americkém seriálu Království (Reign) se to jenom hemží skutečnými osobami. Ovšem se svými předlohami mají společná pouze jména a některé z charakterových vlastností.Tvůrci se v seriálu rozhodli zobrazit raná léta skotské královny Marie Stuartovny. Tedy dobu, kdy žila ve Francii, o Skotsko se jí starala matka a sama Marie se chystala provdat za budoucího krále Francie a ovlivněná svým tchánem se prohlásila po smrti Marie Tudorovny královnou Anglie. Potud sedí historická fakta.