Království – opravdu velice volně inspirovaný seriál skutečnými osobami

11. února 2015 v 10:43 | Lisi |  Film/TV
V titulcích některých (zvláště amerických) seriálů či filmů často stojí věta, že následující příběh je fiktivní a nezobrazuje skutečné události nebo osoby, případně, že podobnost s nimi je čistě náhodná. V americkém seriálu Království (Reign) se to jenom hemží skutečnými osobami. Ovšem se svými předlohami mají společná pouze jména a některé z charakterových vlastností.Tvůrci se v seriálu rozhodli zobrazit raná léta skotské královny Marie Stuartovny. Tedy dobu, kdy žila ve Francii, o Skotsko se jí starala matka a sama Marie se chystala provdat za budoucího krále Francie a ovlivněná svým tchánem se prohlásila po smrti Marie Tudorovny královnou Anglie. Potud sedí historická fakta.Marie Stuartovna se zde chová tu zodpovědně a onde nezodpovědně, její bláznivá rozhodnutí učiněná v tuto chvíli ji o nějakých 30 let později přivedou až na popraviště. Budoucí francouzský král a Mariin první manžel František je v seriálu představen jako zdravý pohledný mladý muž, jehož jediným přáním je milovat Marii a vzorně se starat o zemi. Bohužel víme, že toto přání se mu nesplní, vládnout bude pouze rok, zemře v 16 letech.

Na předtuše Františkovi blízké smrti postavili scénáristi konflikt mezi skotskou Marií a francouzskou královnou Kateřinou Medicejskou. Té totiž Nostradamus prozradil, že Marie bude příčinou Františkovi smrti, proto Kateřina zprvu jejich sňatek odmítá.

U Kateřiny Medicejské autoři seriálu správně vystihli její intrikánskou povahu a přiřadili jí travičské umění a schopnost krvavě se vypořádat s nepřáteli. Ovšem dle mého názoru to přehnali a udělali z ní až moc velkou čarodějnici. K tomu mezi ní a jejím manželem postavili až moc silnou zeď vzájemného chladu a neporozumění, seriálový Jindřich II. se v jednu chvíli dokonce chystá svou manželku popravit! Přitom ve skutečnosti, když byl Jindřich smrtelně zraněn, nechala Kateřina popravit několik zločinců, aby lékaři mohli zkoumat strukturu hlavy a králi zachránit život.


Svým stylem seriál plně odpovídá jiným seriálům určeným pro young adult, v USA ho vysílají po Upířích denících, na Nova Cinema běží ve vysílacím čase, ve kterém dříve byly rovněž Upíří deníky. Království je, stejně jako jemu podobné seriály, obsazeno skupinou teenagerů, jejichž hlavním úkolem je zjistit, jestli mají spát s tím či oním. To by měli ale příliš jednoduché, proto musí čelit i nejrůznějším překážkám. V duchu této logiky se Marie chce šíleně provdat za jí určeného Františka, ale kvůli překážkám v podobě starosti o svou zemi či Nostradamova proroctví uvažuje o svatbě s levobočkem portugalského krále či přímo s nevlastním bratrem Františka. K tomu musí mít všichni "hodní" teenageři úhlavního nepřítele, ten v Království nese jméno Kateřiny Medicejské.

Tomuto výše popsanému schématu seriálu odpovídá i děj, ve skutečnosti spíše úprava již proběhlé historie. Témuž účelu slouží i šaty, které nosí ženské postavy. Kdyby se z renesanční Francie dostaly třeba na nějakou slavnostní událost v Mystic Falls, rozhodně by v něm nevyčnívaly.

Myslím si, že pro své cílové publikum nemá Království mnoho chyb. Jelikož je hlavní hrdinka přihlouplá a nesympatická, mohou si divačky představovat, že zrovna s nimi by se měl jejich oblíbený František či jeho bratr lépe než s Marií. Co mi ovšem vadí, je smyšlená historie. Marie Stuartovna, František či Kateřina Medicejská žili a nějakým způsobem se chovali a vzájemně ovlivňovali. Zde tvůrci ale použili jejich jména pro svůj vymyšlený příběh. Autoři děl ze současnosti v titulcích informují o čistě náhodné podobnosti se skutečnými osobami a událostmi, aby nemuseli čelit žalobám od aktérů událostí, které je inspirovali.


Marie, František, Kateřina a ostatní je žalovat nemohou. Jak jsem řekla, seriál má určené své cílové publikum a rozhodně není špatný, protože obsahuje veškeré ingredience, co má a které jsou navíc spolu většinou dobře smíchané. Láska ke dvěma bratrům, vyšší zájmy, zlá čarodějnice, holá ramena a hluboké výstřihy.

Ovšem na začátku seriálu by mělo stát následující varování:


V následujícím příběhu se vyskytují jména skutečných osob. Veškerá podoba s jejich skutečnými osudy je čistě náhodná.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 24. února 2015 v 22:28 | Reagovat

Ten alibismus tvůrců o "čistě náhodné podobnosti" je kvůli obavách ze soudních sporů opodstatněný, ale opravdu nechápu, proč filmaři si vypůjčí jména historických postav, aby pak popisovali smyšlené příběhy. Je to jako obal zboží, pod nímž je však úplně něco jiného, než říká nápis na obalu. Zřejmě v tom bude kalkul, že "historický" film o Marii Stuartovně přitáhne více diváků, než kdyby šlo jen o nějakou neznámou šlechtičnu.

2 Lisi Lisi | Web | 26. února 2015 v 10:22 | Reagovat

[1]: A teď si představ, že v jedné epizodě měla Marie něco nalézt u sochy Ludvíka XIV., tedy skoro 100 let před tím, než vůbec nějaký Ludvík XIV. ve Francii existoval. Potom ty čachry, co tam udělali s českým vévodou, to už radši ani nekomentuji.

3 Miloš Miloš | Web | 1. března 2015 v 20:18 | Reagovat

[2]: Ještě tam mohli zamontovat Césara :)

4 malbet7 malbet7 | 13. března 2015 v 22:31 | Reagovat

Tenhle seriál jsem už párkrát viděla :) a .... zajímavý :D Něco se mi na něm líbí moc, něco míň :D Stejně mě to nutí vidět další díly :D Jinak skvělej komentář :P

5 Lisi Lisi | Web | 18. března 2015 v 16:03 | Reagovat

[3]: Prakticky kteroukoliv historickou postavu a nejlépe, aby měla vztah s jimi vymyšlenou postavou. A ten vztah musí být zcela zásadní.

[4]: Zajímavý je, sama jsem byla zvědavá, co se tam bude dít. Ale to znásilňování historie, kterého se tvůrci dopouští...Hrůza popisovat.

6 Monika Monika | E-mail | Web | 4. srpna 2015 v 17:30 | Reagovat

Seriál je skutočne prehnaný a miestami smiešny čo sa histórie týka a preto ho treba brať s nadhľadom. Ak chcete môžete navštíviť moju stránku:

http://theworldofreign.blogspot.sk/

Je to blog hlavne o seriály, hercoch ale aj histórií.

7 Lisi Lisi | Web | 6. srpna 2015 v 16:25 | Reagovat

[6]: Podívám se na tvou stránku. Přesně jak říkáš, nedbat na hisotrii, jinak ten seriál jde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama