Anna Falcká: Zamilovaná princezna a osamělý král

22. dubna 2015 v 19:04 | Lisi |  Knihy
Hana Whitton zpracovala ve svých knihách mnoho příběhů z historie. V Československé bibliografické databázi je u jejího jména uvedeno celkem 28 titulů, z toho 9, tedy téměř třetina, tematicky spadá do období posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků. Dobově se překrývá s Ludmilou Vaňkovou, ale zatímco ta ve svých ságách umně míchá politické starosti s osobním životem našich králů a dalších předních obyvatel království, tak Hana Whitton se zajímá o citovou stránku jejich životů. Řeší jejich milostné trable a politiku zmiňuje pouze, když se této stránky jejich života dotýká.

Z jejího pera si můžeme přečíst o dánské královně Dagmar a o její sestře Anežce České (sv. Anežka Česká nebo také Anežka Přemyslovna). Podívala se také na osud dcery Přemysla Otakara II. Kunhuty Přemyslovny. Zabývala se Eliškou Přemyslovnou, Eliškou Rejčkou a jejich vzájemnou válkou. Z manželek Karla IV. věnovala knihu Blance z Valois, Anně Falcké a Alžbětě Pomořanské. Neopomněla ani dceru Karla IV. Annu, která se stala anglickou královnou.Královna Anna Falcká, podle níž se jmenuje autorčin román z roku 2011, se narodila v září 1329 a zemřela ve věku 23 let v únoru 1353. Svému manželovi porodila prvního syna Václava, ten ale zemřel ještě coby batole. Karel IV. se tak stal znovu vdovcem bez dědice, oženil se s Annou Svídnickou, která se měla stát manželkou jeho zemřelého syna.

Může se zdát, že Annin život byl příliš krátký, navíc její krev nepokračovala dál. Je jenom pěkné, že jí Hana Whitton věnovala tento svůj román. I když Anna do jeho děje vstupuje až zhruba ve čtvrtině knihy. Než se tak stane, tak Karel IV. truchlí po smrti Blanky, podniká první kroky, aby se oženil s Isabelou Anglickou. Vzápětí zjistí, že vhodnější manželkou by byla právě Anna, jejíž otec byl jedním z kurfiřtů. Následují tajná svatební jednání a slaví se svatba. Vlastně by další podtitul knihy mohl znít Jak se Karel chystal podruhé oženit.

Anna je popisována jako žena toužící být konečně milována, když se jí dostane lásky od Karla, tak se neustále trápí Blančiným přízrakem. Zkrátka si nevěří. Její manžel si nejprve myslel, že Blanku žádná jiná nenahradí, ale do Anny se bezhlavě zamiloval, až se sám divil tomu, že se chová jako poblázněný mladíček. Kromě ústředního manželského páru se setkáváme se snad iniciátory sňatku s Annou Arnoštem z Pardubic a Balduinem Trevírským, Karlovým strýcem. Nechybí ani Annin otec Rudolf II. Rýnský.

Hana Whitton pěkně pracuje se známými historickými fakty. Karel IV. má strach z diplomaticky domluveného sňatku, protože vidí, jak dopadli rodiče, jejichž svatba byla také takto sjednána. Nechala Karla navštívit hrob Elišky Přemyslovny na Zbraslavi, tím znovu ukázala synovskou oddanost a lásku. Zkrátka použila věci, které formovaly Karlovu osobnost, a vysvětlila tím jeho chování. Je chvályhodné, že co si z historie upravila, nám prozradí v epilogu, i když zde se jedná pouze o detaily, jak autorka sama upozorňuje.

Jelikož se vše podřizuje hlavní linii, kterou tvoří Anna a Karel, tak nejsou v knize žádné velké dějové odbočky. Znamená to jediné, Anna Falcká: Zamilovaná princezna a osamělý král je krásná rychlá jednoduchá četba.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji palmknihám.cz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Limeo Limeo | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 19:46 | Reagovat

Já se přiznám, že o Anně Falcké jsem toho moc nevěděla - jen to, že byla manželkou Karla IV a že mu porodila prvního syna, který ale zemřel. Docela mě štve, že v českých dějinách není moc významných žen, ani kronikáři se o nich moc nezmiňovali, jako by je brali jen jako "něco navíc". Moji nejoblíbenější ženou v dějinách je Kateřina Veliká, ta vládla v Rusku po tom, co svrhla svého manžela, byla úžasná... ;-).
Zemřela celkem mladá... Karel přežil všechny své manželky, mnoho dnešních mužů by řeklo "Šťastný to muž." :D :D.
Měla zajímavý život - podle toho, co tu píšeš :-). Poučný článek, tvůj blog se mi líbí :-D.

2 Lisi Lisi | Web | 23. dubna 2015 v 9:53 | Reagovat

[1]: Děkuji moc. Jinak Karel přežil pouze tři své manželky. Ve středověku by se našlo dost zajímavých žen, třeba taková Eliška Rejčka nebo Kunhuta Haličská.

3 albafos albafos | Web | 27. dubna 2015 v 9:41 | Reagovat

DOPORUČUJI PROČÍST TOTO -> http://albafos.blog.cz

4 Miloš Miloš | Web | 28. dubna 2015 v 22:02 | Reagovat

[1]: Kateřina II. byla opravdu veliká osobnost, vládla více než 30 let a měla asi 20 milenců :-)
Ale hlavně měla velice kladný vztah k umění a díky ní dnes Ermitáž patří do absolutní špičky světových galerií.

5 Miloš Miloš | Web | 28. dubna 2015 v 22:06 | Reagovat

Ale stejně je zajímavé, že autorka dokázala napsat celou knihu o ženě, která měla tak krátký život a navíc z té doby je určitě i málo písemných svědectví.

6 Lisi Lisi | Web | 10. května 2015 v 8:56 | Reagovat

[5]: Sice se kniha jmenuje Anna Falcká, ale podle mně je to spíše kniha o tom, jak se Karel chystal podruhé oženit. Anna se objeví asi až ve čtvrtině knihy, román končí krátce po narození Václava. Takže vlastně v něm ani moc Anny není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama