Červen 2015

Nezaplatitelný

25. června 2015 v 19:14 | Lisi |  Knihy
Mějme hon za ztraceným (=během 2. světové války ukradeným) obrazem od Rafaela, k tomu přidejme pronásledování americkými elitními vojenskými jednotkami a jedním extra tajným agentem a vše okořeňme drobnou pomocí kamaráda od ruské FSB a profesionálními zloději umění. Výsledkem není běžný thriller americké výroby, ale napínavý román, který napsal polský spisovatel Zygmunt Miloszewski.

V tomto typu thrilleru je nutné, aby jeden z hlavních hrdinů poučil své spoluhrdiny a hlavně čtenáře o oblasti, která hraje v románu prim. V Nezaplatitelném, jelikož ztracený Rafaelův portrét mladého muže má penězi nevyčíslitelnou hodnotu, jde o umění. Hrdinka Sofie Lorentzová vede na ministerstvu zahraničí odbor zabývající se právním vymáháním zcizených uměleckých předmětů, proto veškeré poučování zůstalo na ní. Jelikož se román nevěnuje pouze ukradenému Rafaelovi, ale v širší zápletce jde také o polského mecenáše impresionistů, tak nás doktorka Lorentzová seznámí i s významnými polskými impresionisty, kteří se nedostali do všeobecného přehledu v hodinách umění na českých gymnáziích.

Kterak Habsburkové ke svému rtu přišli

18. června 2015 v 18:37 | Lisi |  Habsburkové
Kdykoliv někdo oprávněně kritizuje sňatky mezi blízkými příbuznými, nemůže opomenout ukázat, jaké měly tyto sňatky důsledky u Habsburků. Šílenství, epilepsie, sadistické vraždy,...a vystouplý dolní ret.

Než se dostaneme k tomu, kdo do rodiny zanesl vystouplý dolní ret, který byl silně vystouplý zejména u Habsburků v 16. století, podíváme se na to, jak vlastně sňatky mezi blízkými příbuznými vypadaly.


Tak třeba vnučka Anny Jagellonské Markéta Habsburské porodila mimo jiné španělského krále Filipa IV. a Marii Annu, která se provdala za českého krále Ferdinanda III. Dcera této Marie Anny, rovněž Marie Anna, se stala manželkou bratra své maminky, tedy svého strýce, Filipa IV. Díky tomuto sňatku se Marie Anna matka stala tchýní svého bratra Filipa IV. a Marie Anna dcera se stala švagrovou své vlastní maminky.

Můžeme pokračovat. Marie Anna porodila ve Španělsku svému muži dceru Marii Markétu Terezii. Jejím ženichem se stal císař Leopold I., bratr Marie Anny, matky své nevěsty. Opět se tedy sestra stala svému bratrovi tchýní, strýc manželem své neteři a dcera švagrovou své maminky.

O Marii Anně provdané do Španělska se tvrdilo, že není pěkná, chuděru zdobil známý habsburský ret. Syn, který měl zdědit španělský trůn, byl hodně slabý, příroda ho už (naštěstí) neučinila schopným zplodit potomka. Dcera Markéta Marie Terezie ve Vídni svému muži a strýci děti porodila, při této činnosti zemřela. Zůstali nám po ní známé portréty od Velasqueze.