Nezaplatitelný

25. června 2015 v 19:14 | Lisi |  Knihy
Mějme hon za ztraceným (=během 2. světové války ukradeným) obrazem od Rafaela, k tomu přidejme pronásledování americkými elitními vojenskými jednotkami a jedním extra tajným agentem a vše okořeňme drobnou pomocí kamaráda od ruské FSB a profesionálními zloději umění. Výsledkem není běžný thriller americké výroby, ale napínavý román, který napsal polský spisovatel Zygmunt Miloszewski.

V tomto typu thrilleru je nutné, aby jeden z hlavních hrdinů poučil své spoluhrdiny a hlavně čtenáře o oblasti, která hraje v románu prim. V Nezaplatitelném, jelikož ztracený Rafaelův portrét mladého muže má penězi nevyčíslitelnou hodnotu, jde o umění. Hrdinka Sofie Lorentzová vede na ministerstvu zahraničí odbor zabývající se právním vymáháním zcizených uměleckých předmětů, proto veškeré poučování zůstalo na ní. Jelikož se román nevěnuje pouze ukradenému Rafaelovi, ale v širší zápletce jde také o polského mecenáše impresionistů, tak nás doktorka Lorentzová seznámí i s významnými polskými impresionisty, kteří se nedostali do všeobecného přehledu v hodinách umění na českých gymnáziích.
V knize jde o víc, než jen o snahu nalézt nacisty ukradený obraz. Jeho čtyři hledači (Sofie Lorentzová, švédská profesionální zlodějka obrazů Lisa Tolgforsová, obchodník s uměním Karel Boznanski a elitní voják ve výslužbě major Anatol Gmitruk) poté, co zjistí, že po nich jdou Američani, a jejich Poláci, spojenci Američanů, je nechají na holičkách, si uvědomí, že kvůli jednomu ztracenému obrazu rozhodně nejsou v ohrožení života. Američani jdou po nich z důvodu, který jako by vymysleli dnešní tvůrci konspiračních teorií, tedy že USA rozvrací stabilní země, protože její ekonomice pomůže válka.

Veškeré postavy jsou mistrně charakterizované, při čtení máme pocit, že je dobře známe, zkrátka že Sofie a spol. jsou našimi dobrými známými. Pocit skutečnosti navazuje i občasná zmínka známých filmů nebo spisovatelů, zde se už jenom kvůli ději nabízí Clooneyho Památkáři. V thrillerech bývá pro odlehčení často milostná zápletka. Tu nám v Nezaplatitelném Miloszewski rovněž dopřál. Nicméně se sluší říct, že v ději nikterak nezavazí, žádným způsobem ho nezdržuje. Mezi hlavními hrdiny to chvílemi také vře, jejich škorpení čtenáře příjemně pobaví.


Další plusové body románu dává polská národnost autora a hlavně polští hlavní hrdinové. Oni nejsou Američané, kteří vždy spasí svět a poradí si s vyhrožováním nejrůznějších vládních a nevládních organizací z celého světa. Jsou to Poláci a Švédka, dívají se na svůj národ s nadhledem, pro čtenáře ve střední Evropě jsou rázem přístupnější. Navíc Američané jsou v Nezaplatitelném packalové. Výkonné elitní komando zvládne vyřídit jeden major polské armády Anatol takovým přirozeným způsobem, že nás ani na okamžik nenapadne srovnání s Jamesem Bondem, Ethanem Huntem nebo Jackem Reacherem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 3. července 2015 v 23:08 | Reagovat

Thrillery čtu docela ráda, zvlášť pokud fakt dokážou zaujmout!

2 Miloš Miloš | Web | 5. července 2015 v 20:26 | Reagovat

Moc hezky jsi knihu přiblížila. Zajímalo by mě, zda jde o skutečný Rafaelův obraz, ale asi ano, když máš na něj odkaz.

Jak píšeš o tom nadhledu Poláků, je to pro ně asi typické, třeba jejich režisérka Agnieszka Holland natočila film o Palachovi, u nás toho nikdo nebyl schopen. Stejně tak filmy Andrzeje Wajdy byly ve své  výpovědi silnější a otevřenější než to, co natáčeli naši režiséři.

3 Lisi Lisi | Web | 7. července 2015 v 17:41 | Reagovat

[1]: Když v něm jde o umění, tak mě zaujme. Tento fakt stojí za to.

[2]: A stále se nenašel. Památkáři ho nechali shořet, zde se musel po důkladném rozbití doslova poskládat jako puzzle.
Zřejmě tofakt má s těmi Poláky něco do sebe, mně se zase zdá, že když se o nějaký nadhled snaží Češi, tak to má vždycky výsledek urážení vlastního národa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama