Červenec 2015

Jak na bankéře – žít jen o chlebu a vodě

29. července 2015 v 14:27 | Lisi |  Zákusky
Na bankéře se pohlíží jako na největší zlo, v očích veřejnosti si žijí v nadbytečném luxusu. Pokud jsou jejich banky navíc dost velké, tak často spoléhají na ono pověstné too big to fall. Když k pádu dojde, nejsou biti pouze bankéři, ale i ekonomika jejich země a ekonomiky dalších zemích, ve svém důsledku tedy miliony lidí.Není tedy divu, že bankéři nevyhrávají ankety popularity. Kdyby ale žili ve Španělsku 14. století, šlo by jim přímo o život.

Začalo to ale celkem nevinně.

V Katalánsku roku 1300 odsouhlasili, že zbankrotovaný bankéř bude muset žít o chlebu a vodě tak dlouho, dokud nevrátí (nesplatí) všechny vklady.

Roku 1321 byla bankéřům na vrácení daná lhůta jednoho roku. Jinak jim hrozí poprava.


Nejednalo se pouze o plané vyhrožování. Víme totiž, že v roce 1360 byl před svou bankou v Barceloně popraven Francesch Castello.

Prapravnučka Sisi na muzikálu o Sisi

17. července 2015 v 16:13 | Lisi |  Habsburkové
Opět se zase začal hrát muzikál Elisabeth. Tentokrát v rakouském Linzi. Slavnostní premiéry se zúčastnila pravnučka císačovny Alžběty Margaretha Habsburg-Lothringen se svojí dcerou Victorií.

Shlédly na jevišti část své rodinné historie, pro arcivévodkyni Margarethu se nejedná o nic nového, se svou sestrou Marií Valérií navštíila daný muzikál např. už v roce 2008 v Berlíně. Pokaždé shledává muzikál velmi zajímavým.

Margaretha Habsburg-Lothringen se svojí dcerou (uprostřed) a představiteli Sisi - Roberta Valentini (vlevo) a Smrtě - Mark Seibert
Zdroj: LT1, printscreen z videa

Snová, ale přesto skutečná představa nástupce Františka Josefa I.

12. července 2015 v 12:47 | Lisi |  Rodina
František Josef I. nastoupil na trůn v roce 1848, o šest let později se oženil a roku 1858 se dočkal narození syna Rudolfa, který se jednou měl stát rakouským císařem. Bohužel přišel 30. leden 1889, sebevražda korunního prince a nutnost najít dalšího nástupce. Kdyby Rudolf místo dcery měl syna, vše by bylo jasné.


Přečtěme si tak nyní, co o nastalé situaci napsali v New York Times 11. 9. 1898:

"Současný předpokládaný dědic rakouského trůnu arcivévoda Otto se dostal na tuto pozici po řadě tragických událostí. Vedle smrti Rudolfa to byla smrt jeho strýce, mexického císaře Maxmiliána, který byl popraven v roce 1867, a také smrt arcivévody Karla Ludvíka, dalšího císařova bratra, který zemřel před pár měsíci. Formálně právo nástupnictví má nejstarší syn zemřelého Karla Ludvíka arcivévoda František. Ten ale trpí neléčitelnou nemocí, takže je mimo hru a předpokládaným dědicem je tak jeho mladší bratr arcivévoda Otto."

Carova tajná dcera

7. července 2015 v 19:08 | Lisi |  Knihy
Nicky a Alix, poslední ruský car a carevna, měli spolu oficiálně pět dětí - čtyři dcery a jednoho syna. Nejstarší dcera Olga se narodila roku 1895, necelý rok po svatbě svých rodičů, poté ve dvouletých intervalech přišly na svět Taťána, Marie a Anastázie. Následník trůnu Alexeje se Rusko dočkalo až v roce 1904. V době mezi narozením Anastázie a Alexeje počítá Jennifer Laamová rovněž s narozením Carovy tajné dcery.

Jak tráví císařovna první dny prázdnin v roce 1891

5. července 2015 v 8:00 | Lisi |  Sisi (1837 - 1898)
Pro české školáky znamená červenec a srpen jediné - prázdniny. Podnikají různé výlety, jedou na dovolenou do ciziny. Třeba někdo z nich navštíví rakouské hory. V nich strávila první červencové dny roku 1891 rakouská císařovna Alžběta.

S kým se ženili francouzští Bourboni

2. července 2015 v 12:31 | Lisi |  Historie
S kým se ženili francouzští Bourboni? Kdybychom se spokojili s krátkou odpovědí, tak řekneme, že s habsburskými, německými, italskými nevěstami a sami se sebou. Některá z manželských spojení Habsburkovny a Bourbona jsou všeobecně známá.

Svatba Marie Antoinetty a budoucího Ludvíka XVI. v roce 1770 měla utužit spojenectví Habsburků s Bourbony. Marie Antoinetta ovšem nebyla jediná Habsburská princezna provdaná za Bourbona, Alexander Dumas učinil díky svým Třem mušketýrům slavnou Annu Rakouskou. Docházelo i k opačným spojením, bourbonská princezna byla dána za manželku Habsburkovi. U nás se do své Bourbonky Isabely Parmské šíleně zamiloval Josef II. Bratr Anny Rakouské, tedy Habsburk Filip IV., měl za ženu sestru Annina manžela Ludvíka XIII. Alžbětu.

Bourboni se s Habsburky pravidelně sešvagřovali a stejně jako Habsburkové neváhali provdat sestřenici s bratrancem. Právě s těmito manželstvími, kdy novomanžel/ka dostane za tchána a tchýni svého strýce a tetu, se nyní seznámíme. Aby nedošlo ke zmatení při popisu příbuzenských vazeb, tak naše povídání začneme od prvního francouzského krále z rodu Bourbonů.