S kým se ženili francouzští Bourboni

2. července 2015 v 12:31 | Lisi |  Historie
S kým se ženili francouzští Bourboni? Kdybychom se spokojili s krátkou odpovědí, tak řekneme, že s habsburskými, německými, italskými nevěstami a sami se sebou. Některá z manželských spojení Habsburkovny a Bourbona jsou všeobecně známá.

Svatba Marie Antoinetty a budoucího Ludvíka XVI. v roce 1770 měla utužit spojenectví Habsburků s Bourbony. Marie Antoinetta ovšem nebyla jediná Habsburská princezna provdaná za Bourbona, Alexander Dumas učinil díky svým Třem mušketýrům slavnou Annu Rakouskou. Docházelo i k opačným spojením, bourbonská princezna byla dána za manželku Habsburkovi. U nás se do své Bourbonky Isabely Parmské šíleně zamiloval Josef II. Bratr Anny Rakouské, tedy Habsburk Filip IV., měl za ženu sestru Annina manžela Ludvíka XIII. Alžbětu.

Bourboni se s Habsburky pravidelně sešvagřovali a stejně jako Habsburkové neváhali provdat sestřenici s bratrancem. Právě s těmito manželstvími, kdy novomanžel/ka dostane za tchána a tchýni svého strýce a tetu, se nyní seznámíme. Aby nedošlo ke zmatení při popisu příbuzenských vazeb, tak naše povídání začneme od prvního francouzského krále z rodu Bourbonů.
Tím byl Jindřich IV. Navarrský. Králem Francie se stal díky vymření rodu Valois, byl totiž ženatý s Markétou z Valois, zvanou Margot, o jejich svatbě proběhl známý masakr hugenotů bartolomějská noc. Jindřich se s Margot nesnášel, měl spoustu milenek (mimo jiné Gabrielu d'Estrées) a s nimi měl spoustu dětí. S Margot se rozvedl a oženil se s Marií Medicejskou.

Mezi důležité potomky Jindřicha IV. pro naše další vyprávění patří král ze Tří mušketýrů Ludvík XIII., dcera Alžběta a dcera Henrietta Marie. Jejich děti se vzali spolu navzájem.

Ludvík XIII. dostal za manželku Annu Rakouskou, Alžběta se provdala za španělského krále Filipa IV., bratra Anny Rakouské. Henrietta Marie se stala ženou anglického krále Karla I., popraveného v roce 1649.


Ludvík XIII. a Anna Rakouská měli pouze dva chlapce, Ludvíka XIV. a Filipa, vévodu Orleánského. Ludvíkova sestra Alžběta a Annin bratr Filip IV. měli pro nás dále důležitou Marii Terezu. Henrietta Marie porodila svému muži anglickému králi Henriettu Annu.

Ludvík XIV. se oženil se svou sestřenicí Marií Terezou. Jeho teta ze strany otce byla matkou Marie Terezy a jeho strýc z matčiny strany byl otcem Marie Terezy. Blízká příbuznost se podepsala na zdraví jejich dětí, přežil pouze jediný syn. Častá nemocnost a úmrtnost dětí Marii Terezu rmoutila, zvlášť když viděla, jak zdraví jsou děti jejího manžela s vévodkyní de La Valliere a madame Montespan. Své děti s milenkami legitimizoval, dokonce provdal dceru Františku Marii Bourbonskou, slečnu z Blois, kterou měl s madame Montespan, za svého vlastního synovce. Slečna z Blois byla tedy sestřenicí svého manžela, mezi jejich potomky patřil např. Filip Égalité, který hlasoval pro popravu Ludvíka XVI. a asi aby mu to nebylo líto, tak taky skončil pod gilotinou.

Anglická princezna Henrietta Anna si vzala za manžela Filipa, vévodu Orleánského, syna Ludvíka XIII. a bratra Ludvíka XIV. Děti tohoto páru měli z hlediska genetiky větší šanci, jelikož jenom teta ženicha z otcovy strany ho pokrevně nejblíže spojovala s Henriettou Annou. Nicméně tyto děti byly svědky zcela výstředního chování svého otce, který preferoval vztahy spíše s muži než ženami.

Filip měl s Henriettou dvě přeživší dcery, jedna byla provdaná za posledního španělského Habsburka a neměla děti, druhá dcera Anna Marie se stala ženou Viktora Amedea II. Savojského. Jejich potomci jdou zajímaví. Dcera Marie Adelaida Savojská, tedy vnučka Filipa Orleánského a praneteř Ludvíka XIV. se provdala za vnuka Ludvíka XIV. a stala se matkou Ludvíka XV. Druhá dcera Marie Louisa Savojská, vnučka Filipa Orleánského a praneteř Ludvíka XIV. se provdala za španělského krále Filipa V., který byl čistou náhodou také vnukem Ludvíka XIV. Ve svém důsledku dva bratři Ludvík XIV. a Filip Orleánský si mohli užívat společných pravnoučat.


U Savojců ještě zůstaneme, přesuneme se ale k pravnoučatům Anny Marie. To už se pohybujeme v generaci Ludvíka XVI. Ten, jak je známo, pojal za manželku habsburskou Marii Antoinettu, ale jeho dva bratři se stali manžely pravnuček dcery Filipa Orleánského, bratra Ludvíka XIV. Ludvík XVI. a jeho bratři Ludvík XVIII. a Karel X. byli vnuky Ludvíka XV., který, jak už jsme zmínili, byl synem Marie Adelaidy Savojské, dcery Anny Marie a vnučky bratra Ludvíka XIV. Potomci Anny Marie spojili svůj manželský osud rovněž s potomky Anny Marie, naštěstí ale od jejího jiného dítěte. Nicméně aby příbuzenské vazby byly komplikovanější, tak vnuk Anny Marie (tj. otec nevěst bratrů francouzského gilotinovaného krále) byl ženatý s dcerou španělského krále Filipa V., vnuka Ludvíka XIV.


Právě jste dočetli základní vztahový bourbonský propletenec, někdy příště se podíváme na to, mezi čí přímé předky patří u "našich Habsburků" patří král a královna ze Tří mušketýrů.
Zdroj: Ch. Bouyer: Ludvík XIV. a královská rodina
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 2. července 2015 v 18:29 | Reagovat

Díky za tvůj komentář ☺, v žádném poměru jsem barvy nemíchala, šla jsem na to pouze intuitivně.

2 Miloš Miloš | Web | 5. července 2015 v 20:36 | Reagovat

Ty vztahy jsou tak spletité, že by se nedaly přehledně vyjádřit ani grafem, bylo by v něm mnoho překřížených hran.

"a asi aby mu to nebylo líto, tak taky skončil pod gilotinou" - pěkný černý humor :-)

3 Lisi Lisi | Web | 7. července 2015 v 17:38 | Reagovat

[2]:Děkuji. A synem tady tohoto byl Ludvík Filip, občanský král. Na trůn nastoupil po červencové revoluci a vyhnal ho z něho Napoleonův synovec vv roce 1848.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama