Srpen 2015

Sbohem, královno

19. srpna 2015 v 8:30 | Lisi |  Film/TV
Sbohem, královno je francouzský film Benoita Jacquita z roku 2012 popisující situaci ve Versailles po 14. červenci 1789. Tuto situaci sleduje doslova po dnech. Jelikož u historických snímků není třeba bát se spoilerů, tak v následujících třech odstavcích nastíním děj.Švédi Brno nedobyli

15. srpna 2015 v 20:13 | Lisi |  Foto
Je tomu 370 let, co v úterý 15. 8. 1645 začali Švédové v pět hodin ráno s hlavním útokem na Brno. Podle pověstí to byl krutý boj, každý Brňan dělal, co mohl. Ve městě byl i jeden starý pán, který sotva chodil, přesto chtěl svým sousedům pomoci bránit město. Napadlo, že kdyby zazvonil na kostelní zvon, dodal by jim alespoň morální podporu. Jak se rozhodl, tak učinil. Začal vyzvánět. Netušil ale, že Švédové si řekli, že pokud do pravého poledne město nepadne, tak přestanou se snahou ho dobýt. Když uslyšeli kostelní zvonění, začali se stahovat, protože si mysleli, že je již poledne. Každý Brňan ale ví, že bylo pouze 11 hodin. Proto na Petrově zvoní dodnes poledne již v 11, přestože ve skutečnosti boje trvaly až do pozdního večera.
Petrov, místo činu předčasného zvonění poledne

Sisi a Diana - Vanity Fair

10. srpna 2015 v 13:45 | Lisi |  Sisi (1837 - 1898)
V roce 2009 jsem uveřejnila článek srovnávající Sisi a princeznu Dianu Sisi a Diana - podoba první - tragická smrt. Trochu šířeji, ale zároveň i jednoduššeji se stejného úkolu zhostil magazín Vanity Fair.

V článku The Little-known Empress with Striking Similarities to Princess Diana je rakouská císsařovna srovnávána s princeznou z Walesu v 16 oblastech. Vše s cílem ukázat, že historie se opakuje.

Objeveny originály dopisů na rozloučenou Mary Vetsery

7. srpna 2015 v 11:46 | Lisi |  Rodina
Soukromou banku Schoellerbank založenou roku 1833 si vybrala v roce 1926 neznámá osoba k uložení dokumentů v hnědé kožené vazbě. Nyní byla provedena revize archívu a během ní archivářka banky doktorka Sylvia Linc objevila, že se v kožené vazbě, kterou banka chrání od roku 1926, nacházejí historické dokumenty doteď považované za ztracené.

Mezi jinými se mezi nimi objevily originály dopisů na rozloučenou, které napsala Mary Vetsera před dodnes ne zcela vyjasněnými událostmi v Mayerlingu, své matce, sestře a bratrovi. Tyto dopisy se našly v originální obálce s pečetí korunního prince Rudolfa. Texty dopisů na rozloučenou byl y částečně známé z pamětí Maryiny matky Helene. Věřilo se, že originály dopisů byly po její smrti zničeny.

Muži k pomilování aneb Proč jen nejsou skuteční

4. srpna 2015 v 17:14 | Lisi |  Blog
Nejukřičenější fanynky má v současné době jistě Mr Christian Grey. Jelikož literatura by měla plodit emoce, tak už tetralogii E L James nelze jen tak pominout. Diskutujme o literární kvalitě, ale to, že Christian Grey/Jamie Dornan vyvolal nadšené touhy prý mnoha milionů čtenářek po celém světě je nezpochybnitelný fakt. Já osobně jsem ale zvědavá na jinou roli Mr Dornana, a to ve filmu Anthropoid.

Pojďme se ale nyní podívat na seznam sedmi mužů k pomilování, jejich jedinou vadou je pouze jejich neskutečnost. Vsadím se, že minimálně jedno z následujících sedmi jmen se vyskytuje i na seznamu ostatních milovnic románů.V mém následujícím seznamu se vyskytují muži dvou typů. Jedny jsem objevila díky jejich charismatickému filmovému představiteli. Druhé jsem si zamilovala díky své vlastní představivosti (a jejímu dobrému vedení od jejich "stvořitele").