Císařský dvůr

13. září 2015 v 14:06 | Lisi |  Historie
Známý citát anglického krále Jiřího VI. říká, že královská rodina je jako firma, ve které má každý člen své místo. Totéž by se mohlo říct i o habsburském císařském arcidomu, kde měl každý arcivévoda vymezeny přesně své kompetence. K tomu, aby firma fungovala bez problémů, je třeba dobře promazané soukolí pracovníků - dvůr.

Dvůr poskytuje široké spektrum výhod a zároveň jeho pracovníci nemusí mít obavy, že ztratí zaměstnání. Navíc je patrný rozdíl mezi životní úrovní lidí, kteří na dvoře pracují a kteří tam místo nemají.
Jak konkrétně vypadal dvůr v časech, kdy jsme si mohli pouze nechat zdát o tom, že na Pražském hradě bude sídlit pouze po omezenou dobu demokraticky zvolený pán s titulem prezident?Dvůr se skládal ze čtyř štábů. Pro ilustraci je níže uveden popis štábu nejvyššího hofmistra, protože ten zaměstnával nejvíce lidí, taktéž vyžadoval na svou činnost největší množství peněz.

Štáb nejvyššího hofmistra
Úřad nejvyššího hofmistra
Departementy
Dvorní administrativa
Dvorní služby
Gardy
telegrafní úřady
dvorní kapela
dvorní kuchyně
dvorní kaple
dvorní lékárna
spižírny
dvorní lékaři
správa budov
dvorní sklepy
služba v sálech
správa zahrad
dvorní cukrárna
sklad dřeva, svíček, prádla
sklad stolního stříbra a textilu

Z popisu je patrné velké množství různorodých profesí, se kterými mohl člověk nalézt uplatnění u dvora. Jinými slovy můžeme vidět, ve kterých oblastech lidské činnosti se převážně projevovaly rozdíly v životní úrovni mezi zaměstnanci dvora a ostatními pracovníky.

Dvůr vybíral nové zaměstnance převážně z dětí svých pracovníků. Nabízená mzda byla nižší, než jakou by mohl pracovník obdržet v soukromých službách, které naopak chtěly zaměstnávat pracovníky od dvora kvůli prestiži, kterou jim mohli přinést. Nicméně dvorní zaměstnanci rádi dali přednost bezpečnému doživotnímu zaměstnání se sociálními jistotami.


Pracovník byl totiž málokdy propuštěn, v případě prohřešků se až při třetím napomenutí konalo disciplinární řízení, jehož výsledkem byl obvykle přesun na nižší pozici. Vše dokládají i následující čísla - mezi roky 1903 a 1918 proběhlo 85 řízení, pouze v jednom případě došlo k propuštění viníka.

Každý pracovník měl nárok na zařízený byt, pokud ho odmítl, měl dostávat finanční náhradu. Byt mohl být používán i po odchodu do důchodu, zaměstnanec v něm směl ubytovat i své strádající pokrevní příbuzné. Pracovník i jeho rodina měli nárok na lékařské ošetření, léky z lékárny buď obdržely zdarma či za výrobní ceny, jako spoustu jiných surovin. Císař považoval za osobní povinnost, aby z jeho služebníků nikdo nestrádal, měli nárok na podpory. Z tohoto důvodu musel pracovník zažádat o povolení, když se chystal oženit. Dvůr tímto reguloval budoucí výdej podpor, až by pracovník nebyl schopen svoji rodinu finančně uživit.

Každý nový pracovník dvora musel složit třetinu celého ročního platu strhávanou ve dvanácti měsíčních splátkách. Jednalo se o dvorní taxu. Svým způsobem se podobá dnešním příspěvkům odborů. Pro zaměstnance na nejnižších pozicích bylo její splácení finančně namáhavé, proto ji v roce 1852 František Josef I. na přímluvu nejvyššího hofmistra Liechtensteina pro tuto skupinu zrušil. Jejím zrušením se pro nízkopříjmovou skupinu pracovníku ještě více zvýšila atraktivita práce u dvora.

Veškeré výhody (léky, potraviny, dřevo,…) poskytované pracovníkům dvora vedly k tomu, že nebyli tolik ohrožováni inflací jako ti, co na dvoře nepracovali.

Zdroj: WINKELHOFER, Martina. Viribus unitis: císař a jeho dvůr : nový pohled na Františka Josefa.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 15. září 2015 v 20:36 | Reagovat

Jednou bych si chtěla vyzkoušet, jaké to bylo pracovat u dvora... Třeba v kapele by se mi asi líbilo :D

2 Lisi Lisi | Web | 18. září 2015 v 12:09 | Reagovat

[1]: Muzicírovat, proč by ně.

3 Miloš Miloš | Web | 21. září 2015 v 11:18 | Reagovat

Vida, feudalismus a sociální jistoty jak v socialismu :)

Mně by se líbilo ve dvorní cukrárně nebo ve skladu stříbra. A ve dvorní kapele by to taky nemuselo být špatné, pokud bych měl jen stavět stojánky s notami a nemusel usilovně cvičit na nějaký nástroj.

4 Lisi Lisi | Web | 25. září 2015 v 15:54 | Reagovat

[3]: Kvůli těm sociálním jistotám jsem to psala. I když kompletní práce srovnávala císařský dvůr s moderními odbory. Pro uveřejnění na blogu jsem vyhodila tu odborovou část.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama