Říjen 2015

Co četla Božena Němcová či Karel Havlíček Borovský?

31. října 2015 v 11:07 | Lisi |  Historie
Mezi roky 2007 - 2009 byl řešen projekt Filozofické fakulty UK "Informační systémy zpřístupňující knihovní celky osobností kultury jako součást národního kulturního dědictví". Jedním z jeho výstupů je webová aplikace Knihovny významných českých osobností. Co to znamená? Každý se může podívat, po čem sáhli Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, Mikoláš Aleš, Karel Čapek, Zdeněk Fibich a Jaroslav Ježek, když potřebovali pracovat nebo se chtěli pouze pobavit.Twitterstorie

28. října 2015 v 14:51 | Lisi |  Blog
Zesnul 22. srpna 1485. Zesnul 28. ledna 1547. Zesnul 25. července 1564. Zesnula 16. října 1793. Čekali byste, že již dávno nastal jejich čas říct sbohem. Ale díky Twitteru tomu tak není. Richard III., Jindřich VIII., Ferdinand I., Marie Antoinetta a další lidé, kteří na nás vyskakují z učebnic dějepisu, tweetují jako o život.


Ferdinand I. si stěžuje, že byl donucen sdílet uherskou korunu, Marie Antoinetta občas musí opustit svůj oblíbený Trianon a vrátit se do Versailles. Anglická královna Marie I. Krvavá si píše se svoji matkou Kateřinou Aragonskou ironické tweety o svém manželovi Filipu II. Habsburském.
The man with whom I was forced to share the crown of Hungary pic.twitter.com/vdbTrcoGsg
- Ferdinand I (@youngHabsburg) 28. Říjen 2015

"I must leave the Trianon and return to Versailles. Until next time my friends." pic.twitter.com/1DGjswXrZk
- Marie Antoinette (@QueenOfTrianon) 27. Říjen 2015
Ovšem nejlepší dvojku tvoří Richard III., "hrbatý bídák, co zabil své synovce", a Jindřich VIII. První zmíněný žije z Leicesteru a toho, že je jeho největší turistickou atrakcí (teprve od letošního roku je pohřbený v tamní katedrále).

10 důvodů, proč (ne)zabít královnu

25. října 2015 v 13:54 | Lisi |  Blog
Právě 25. října 1586 byl nad kdysi skotskou královnou Marií vynesen v Anglii rozsudek smrti. Pro vládnoucí anglickou královnu Alžbětu tímto dnem začaly tři měsíce těžkého rozhodování - má podepsat nebo nemá podepsat rozsudek smrti nad jinou pomazanou královnou?

Možná si sama pro sebe hledala důvody, které by podpořily její finální rozhodnutí. Nahlédněme tedy do jejího fiktivního seznamu 10 důvodů, proč (ne)zabít královnu.

Prvních 10 říjnových dnů - "padouši" a velké zářezy

18. října 2015 v 13:03 | Lisi |  Kalendář
Máme za sebou 18 říjnových dnů, které byly doposud nabité samými nechvalně proslulými lidmi a velkými historickými okamžiky. Ty mají společné to, že jejich očití svědkové vůbec netušili, že jsou svědky něčeho velkého. Viňme tedy pomyslnou nit času pozpátku a podívejme se, jaká výročí nás v uplynulých dnech minula.


Království II – evropská alternativní historie

17. října 2015 v 7:45 | Lisi |  Film/TV
První řada Království (Reign) byla úspěšná. Od jejího odvysílání byly natočeny další dvě řady, které opět popisují evropskou alternativní historii mírně šmrncnutou nadpřirozenem. V kostce to znamená, že teď už král František je silně rozhodný, navíc zdravý a statný mladík. Jeho žena skotská a nyní i francouzská královna Marie kvůli traumatu, co prožila, se plně oddá svému milenci. Kateřina Medicejská již není "hlavní čarodějnice", naopak má mé sympatie společně s Františkovým nevlastním bratrem Bastem.


Je náš Karel IV. příbuzný s anglickým Jindřichem VIII.?

9. října 2015 v 7:45 | Lisi |  Zákusky
Náš král Karel IV. byl synem Jana Lucemburského. Anglický král Jindřich VIII. byl pravnukem Jacquetty Lucemburské. Mezi úmrtím Jana a narozením Jacquetty uplynulo zhruba 70 let. Oba byli Lucemburští. Shoda náhod nebo je mezi nimi příbuzenská vazba? Pokud je mezi nimi příbuzenská vazba, znamená to, že Karel IV. je (vzdálený) pokrevní příbuzný Jindřicha VIII.


V září nás ozářily

1. října 2015 v 8:30 | Lisi |  Kalendář
Září již skončilo, to znamená, že je čas podívat se, jaká výročí nás v uplynulých 30 dnech minula. Narodily se, ale i umíraly osoby, které neskončily pouze v hledišti dějin, ale vystoupaly přímo na jeviště. Navíc v září šlo o osoby, které jsou spojeny příbuzenskými vazbami - Tudorovci, Osmani, Přemyslovci a Bourboni.