Listopad 2015

29. listopad - Den, kdy nechcete být českým králem

29. listopadu 2015 v 7:30 | Lisi |  Kalendář
Předposlední listopadový den určitě nechcete být českým králem či královnou. Popravdě řečeno, jím byste nemuseli chtít být ani dvacátý první či dvacátý třetí listopadový den. Jenomže v tyto dny opustili náš svět postupně pouze císař František Josef I. v roce 1916 a krátce před příjezdem své nevěsty v roce 1453 Ladislav Pohrobek.

Oproti tomu 29. listopadu vydechli naposledy hned tři držitelé a držitelky české koruny.


Byli příbuzní

21. listopadu 2015 v 11:56 | Lisi


Oldřich z Chlumu a síla slov

15. listopadu 2015 v 10:37 | Lisi |  Blog
Oldřich z Chlumu je středověký hrdina a detektiv, kterého pro naši potěchu stvořil spisovatel Vlastimil Vondruška a právě spisovatelé mají největší moc měnit svět pouze pomocí síly slov. Oldřich z Chlumu změnil nejenom osobní svět jeho fanynek a fanoušků, jak skromně poznamenává Vondruška ve své knize Oldřich z Chlumu - Román a skutečnost. Na hradě Bezděz, pracovišti románového Oldřicha, vytvořili dokonce i expozici věnovanou této postavě.

Proč? Vondruška dokonale spojil slova. V historii nebyl sám. Třeba Emil Zola se svým článnkem J'accuse vyjádřil k Dreyfussově aféře, korunní princ Rudolf se coby Julius Felix vyjádřil v německy psaném dílku vydaném ve Francii k Rakousku-Uhersku a jeho aliancím (Oesterreich-Ungarn und seine Allianzen. Offener Brief an S.M. Kaiser Franz Joseph I. von Julius Felix).

Takhle pokračovat bychom mohli do nekonečna.

Nicméně už odmala jsme každý svědkem jiné síly slov.

Píšeme do připravených čtverečků správná slova, abychom našli to jedno jediné. Řeč je o křížovkách. Pokud znáte Oldřicha z Chlumu, múžete si zkusit vyluštit následující křížovku. V tajence najdete jméno jiného středověkého detektiva, jehož stvořitelem je C.J.Sansom. Tento hledaný detektiv mi zároveň něčím připomíná Oldřicha z Chlumu.

Zvláštní záliba v Markétách

8. listopadu 2015 v 10:14 | Lisi |  Zákusky
V Brně na Moravském náměstí stojí nová socha markraběte Jošta Lucemburského, která má představovat Odvahu. Jošt byl nejstarším synem svého otce Jana Jindřicha, o němž můžeme říct, že měl rád Markéty. Dokonce i Jaroslav Čechura v knize Děti a levobočci českých králů nazval kapitolu věnovanou Janu Jindřichovi Manžel tří Markét. Čtvrtou ženou markraběte byla totiž Alžběta.