Duben v Paříži

12. ledna 2016 v 5:30 | Lisi |  Knihy
Desátník Roth má to štěstí a slouží během druhé světové války v Paříži. Těží z toho, že ovládá francouzštinu tak dokonale, že by rodilý Francouz nepoznal, že nemluví svou rodnou řečí. Desátníkovy jazykové znalosti jsou plně využívány německými orgány, díky náhodě je Roth převelen do rue de Saussaies, místa nejtvrdších německých výslechů. Roth má německým vyslýchajícím tlumočit.Je vidět, že Roth není přesvědčeným Němcem, vnitřně má pochyby. Rád uniká do světa, ve kterém nemusí nosit uniformu. Stává se Francouzem Antoinem. V téhle podobě se seznámí s dívkou Chantall, veškerý svůj čas nyní věnuje tomu, aby mohl být s ní. Bohužel neví, že se se Chantall brzy pracovně setká...

Takhle začíná útlá knížečka Michaela Wallnera Duben v Paříži. Recenzenti ji přirovnávají k Romeovi a Julii. Toto přirovnání dává čtenáři představu, co se bude dít dál. On je Němec, ona francouzská členka odboje neváhající se pro svou věc zničení cizích vetřelců i svléknout. Dvě společenské skupiny, které se musí nenávidět. Díky Chantall je ale Roth u Francouzů pomalu přijat, ale do problémů se dostane u svých Němců. Je zatčen a všechny výslechy si vyzkouší na vlastní kůži.

Jako Romeo a Julie jsou Roth a Chantall od sebe odděleni. Když konečně dorazí do jejího domova, zjistí, že přišel o čtyři dny později. Se Chantall se už nikdy nebude moci shledat. Její rodina ho u sebe nechce. Nezbývá mu nic jiného, než se jen tak protloukat a doufat v konec války.


Žádný happy-end se nekoná, ale Michael Wallner dá naději alespoň Rothovi. Ten to v daný okamžik samozřejmě netuší, od Chantalliny rodiny odchází totiž právě 6. 6. 1944.

Duben v Paříži je útlá knížečka, kapitoly jsou neobvykle krátké. To znamená, že není čas zabíhat do detailních popisů. Na druhou stranu si ale člověk nestačí udělat vztah s hlavními hrdiny. Spíše nedostatečné vysvětlení jejich chování ho nutí uvažovat o jejich naivitě či nedomýšlení důsledků svých skutků.

Čím se tato knížka od jiných liší, je nadměrné používání francouzštiny. Ta zůstává místy nepřeložena. Proto se pro lepší čtenářský zážitek hodí mít základy francouzštiny, z vlastní zkušenosti mohu říct, že stačí pouhý semestr.


Závěrem se sluší říct, že knížka stojí za přečtení. Nebude se jednat o hlubokomyslný zážitek, pouze se jejím prostřednictvím přenesete do Paříže roku 1943 a 1944. Francie a francouzština má své kouzlo, při čtení rozhodně nenastane nuda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 17. ledna 2016 v 17:32 | Reagovat

6.6. je vylodění spojenců v Normandii, ne?
Láska by ale měla přes hory přenášet :)

2 Lisi Lisi | Web | 30. ledna 2016 v 8:33 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Jenomže v knize láska hory nepřenáší z jednoho definitivního důvodu, který jsem v článku nevyspoilerovala.

3 Dorothyped Dorothyped | E-mail | 18. července 2017 v 23:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170718

4 Leeannbiask Leeannbiask | E-mail | 10. srpna 2017 v 19:25 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708c

5 Leeannbiask Leeannbiask | E-mail | Pátek v 13:22 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708c

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama